تولیدات، صادرات و واردات

شرط تحول مبادلات ایران و پاکستان

غلامحسین شافعی در دیدار با سرکنسول پاکستان در مشهد، افزود: در طول دو سال‌گذشته دولت اقدامات جدیدی در راستای توسعه مراودات اقتصادی با پاکستان به انجام رساند و تلاش‌هایی نیز در زمینه تجارت ترجیحی و سوق یافتن به‌‌‌‌‌‌سوی تجارت آزاد در دستور کار قرارگرفته است؛ هرچند هنوز در پیاده‌‌‌‌‌‌سازی این برنامه‌‌‌‌‌‌ها مشکلاتی وجود دارد و تعاملات اقتصادی آن‌‌‌‌‌‌چنان‌‌‌‌‌‌که شایسته بوده، محقق‌نشده‌است.

شافعی در تشریح نتایج سفر هیات تجاری ایران به پاکستان گفت: امضای تفاهم‌نامه‌‌‌‌‌‌ای میان اتاق ایران و فدراسیون اتاق‌های بازرگانی پاکستان درباره داوری و حل‌اختلافات تجار ازجمله دستاوردهای این سفر بود. حضور تجار غیرحرفه‌‌‌‌‌‌ای در مبادلات تجاری دو طرف، معمولا اختلافاتی را در پی دارد و انعقاد تفاهم‌نامه می‌تواند در حل این اختلافات اثرگذار واقع شود و از مسائل و مشکلات آتی جلوگیری کند.

رئیس اتاق ایران از تشکیل شورای بازرگانی ایران و پاکستان و نیز تفاهم‌نامه همکاری میان اتاق‌های اصفهان و کراچی، به‌عنوان برخی دیگر از دستاوردهای سفر مذکور نام برد و خاطرنشان کرد: تلاش‌های سازنده سفیر ایران در پاکستان و سرکنسولگری ایران در کراچی نیز در این سفر کاملا موثر و سازنده بود و با تلاش‌های آنها نتایج مطلوبی به‌دست آمد.

او با اشاره به اهمیت پاکستان به‌عنوان همسایه و شریک اقتصادی برای ایران، به موضوع نمایشگاه اختصاصی ایران در کراچی پاکستان در آذرماه امسال اشاره کرد و گفت: به‌‌‌‌‌‌منظور حمایت از حضور موثر شرکت‌های ایرانی در این رویداد و معرفی شایسته تولیدات ایرانی، حمایت‌هایی در قالب تقبل ۵۰‌درصد از هزینه‌های شرکت در این نمایشگاه توسط اتاق ایران صورت خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود، به مسائل مرتبط با حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت به‌عنوان برخی از مشکلات موجود بین دو کشور اشاره کرد و افزود: ارتباط تجاری دو کشور در حمل‌ونقل زمینی و ریلی با مشکلاتی روبه‌‌‌‌‌‌روست. رانندگان ایرانی به‌‌‌‌‌‌منظور تردد در پاکستان اغلب با مشکلات جدی مواجه می‌شوند. علاوه‌بر آن، زیرساخت‌های گمرکی مرز دو کشور نیز دچار مشکلاتی است و هر دو طرف در جهت بهبود این زیرساخت‌ها باید اقدامات جدیدی را به‌عمل‌‌‌‌‌‌آورند.

شافعی در ادامه با اشاره به اثرگذاری تحولات سیاسی منطقه بر اقتصاد ایران و پاکستان، گفت: سیاستگذاری‌‌‌‌‌‌ها و تعاملات اقتصادی این دو همسایه باید متناسب با تحولاتی که در منطقه در جریان است، دستخوش تغییر و ارتقا شود. در حال‌حاضر جنگ اوکراین و روسیه، مسیر حرکت ناوگان‌‌‌‌‌‌های تجاری را تغییر داده و ظرفیت جدیدی را برای انتقال کالاها به منطقه هند و چین و شرق آسیا، از مسیر ایران و پاکستان فراهم کرده‌است که دو کشور باید فرصت مذکور را مغتنم شمارند و اقدامات موثری در این زمینه انجام دهند.

او همچنین با اشاره به سفر هیات ۱۲۰‌نفره روسیه به ایران، موضوع ترانزیت کالا از مسیر ایران- پاکستان و ایران- عمان را از پیشنهادهای جدی هیات مذکور برشمرد و تصریح کرد: در تلاشیم که از این ظرفیت قابل‌‌‌‌‌‌توجه به‌‌‌‌‌‌منظور تقویت منافع اقتصادی دوکشور بهره بگیریم و امیدواریم با مذاکراتی که در حال انجام است، آینده روابط اقتصادی در مسیر توسعه قرار بگیرد.

رئیس اتاق ایران تاکید کرد: ما در اتاق مشهد آماده ارتقای همکاری‌های دوجانبه و اتخاذ پشتیبانی‌‌‌‌‌‌های لازم در راستای توسعه روابط اقتصادی دو کشور هستیم و واحد بین‌الملل اتاق مشهد در این زمینه، ارتباط تنگاتنگی با کنسولگری پاکستان خواهد داشت.

شافعی با استثنایی‌خواندن روابط ایران و پاکستان و تشریح پیوندهای زبانی و فرهنگی دو ملت، اظهار کرد: دو کشور با عنایت به برخورداری از اشتراکات فرهنگی کهن و نیز وجه اشتراک مذهبی، دارای پیوندی استثنایی و استراتژیک هستند. ارتباط سیاسی دوکشور نیز از گذشته تاکنون روندی متفاوت با سایر کشورها داشته و دو ملت روابط برادری دارند.

او، ایران و پاکستان را از بنیان‌گذاران اتحادیه‌‌‌‌‌‌های اقتصادی منطقه خواند و به نقش تعیین‌‌‌‌‌‌کننده دو کشور در اتحادیه‌‌‌‌‌‌های منطقه‌ای همچون اکو، گروه دی۸ و… اشاره کرد. شافعی در عین‌‌‌‌‌‌حال، حجم مناسبات تجاری دو کشور را ناکافی دانست و متذکر شد: متاسفانه میزان مراودات دو طرف، فاقد همخوانی لازم با ارتباطات سیاسی، فرهنگی و دینی موجود است. این در حالی است که دو کشور به لحاظ اقتصادی از تنوع قابل‌‌‌‌‌‌توجهی برخوردارند و ظرفیت‌های مطلوبی در زمینه همکاری دو طرف وجود دارد؛ اما تاکنون از ظرفیت‌ها به نحو شایسته‌ای استفاده نشده‌است.

در ادامه این نشست، محمد شهریار، سرکنسول پاکستان در مشهد، گفت: بر این باورم که روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دوجانبه بین دو کشور در حال تقویت است و استحکام هرچه بیشتر این روابط باید در اولویت دو طرف باشد. در همین راستا، آماده هرگونه پیگیری امور در کنسولگری پاکستان در مشهد هستیم.  وی درخصوص مشکلات حمل‌ونقلی و چالش‌‌‌‌‌‌های رانندگان دو کشور تصریح کرد: به گفته رئیس اتاق کویته، رانندگان پاکستانی در موضوع اخذ ویزا برای تردد در ایران با مشکلاتی مواجهند و امیدواریم در مذاکراتی که از این به بعد خواهیم داشت، راه‌‌‌‌‌‌حلی درخصوص مسائل پیش‌روی رانندگان دو کشور و به‌‌‌‌‌‌طورکلی حوزه حمل‌ونقل بیابیم. تاکید ما نیز بر توسعه مناسبات اقتصادی با تمرکز بر ظرفیت‌ها و نیازهای دو همسایه است.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت حضور تجار پاکستان در نمایشگاه‌‌‌‌‌‌های اقتصادی که در مشهد یا دیگر نقاط کشورمان برپا می‌شوند، اظهار کرد: حضور در چنین رویدادهایی، به ارتقای تعاملات فعالان اقتصادی و تجار دو کشور منجر می‌شود. درخواست ما این است که اطلاعات و دعوت‌‌‌‌‌‌نامه‌‌‌‌‌‌های مربوط به این قبیل نمایشگاه‌‌‌‌‌‌ها و رویدادهای اقتصادی، حداقل دو ماه پیش از بر‌گزاری آن به کنسولگری پاکستان در مشهد ارائه شود تا فرصت لازم برای انجام مقدمات جهت حضور تجار پاکستانی، فراهم باشد. ما نیز برای هرگونه همکاری و هماهنگی در این زمینه اعلام آمادگی می‌کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا