صنعت، معدن و تجارت

کاتر برش آسفالت یا کاتر آسفالت بر چیست؟

کاتر برش آسفالت یا کاتر آسفالت بر چیست؟

انواع دستگاه کاتر بتن بر چیست؟

نوع موتور پارامتر اصلی جهت دسته‌بندی انواع دستگاه کاتر آسفالت بر میباشد. هر چقدر ابعاد تیغه کاتر بزرگ تر باشد، باید از شاسی و موتور قوی تری جهت طراحی کاتر برش بتن استفاده کنید. انواع دستگاه کاتر آسفالت بر به ‌قرار زیر دسته‌بندی می گردند:

  • کاتر آسفالت بر دیزلی: برخوردار از موتورهای دیزلی است که قدرتمندترین مدل‌ها را شامل می‌شود. این کاترها دارای شاسی‌های بزرگ و تیغه‌ها با قطر زیاد هستند که می‌توانند عمق برش زیادی را انجام دهند.
  • کاتر آسفالت بر بنزینی: متداول‌ترین گونه هستند که در طراحی آنها از موتورهای احتراق داخلی تک و یا دو سیلندر با عملکرد دو یا چهار زمانه بنزین سوز استفاده شده ‌است. این کاترها سایز متوسطی دارند و مخصوص عملیات‌های معمولی در ابعاد متوسط طراحی شده‌اند.
  • کاتر آسفالت بر برقی: مدل‌های کمتر شناخته‌ شده هستند. در طراحی این نوع کاتر آسفالت بر از انواع الکتروموتورهای تک‌فاز و یا سه‌فاز برای تامین قدرت برش زنی استفاده می‌شود. وجود کابل برق و شرایط تامین انرژی خارج از فضای دستگاه از چالش‌های کار با این نوع کاتر است که باعث شده تا کمتر مورد توجه اهل ‌فن قرار بگیرد.
  • کاتر آسفالت بر تراکتوری: مدل‌های بدون موتور اما بسیار قدرتمند هستند که مخصوص نصب شدن بر تراکتور طراحی شده‌اند. نیروی گردش تیغه‎ها در این مدل‌ها از طریق خروجی گیربکس تراکتور تامین می‌شود. این کاترها قدرت برش زنی‌های عمیق تا حد 30 الی 40 سانتی‌متر را دارند. لذا کاملاً مناسب فعالیت در پروژه‌های بسیار سنگین می‌باشند.

نحوه انتخاب تیغه کاتر آسفالت بر

در کاتر آسفالت بر از تیغه 35 سانتیمتر برای عمق برش 8 الی 10 سانتی متر، تیغه 40 سانتیمتر برای عمق برش 10 الی 12 سانتیمتر، تیغه 45 سانتیمتر برای عمق برش 15 الی 18 سانتیمتر، تیغه 60 سانتی متر برای عمق برش 20 سانتیمتر و تیغه 90 سانتیمتر برای عمق برش 30 سانتیمتر استفاده می شوذ.

نحوه کار کرد دستگاه کاتر آسفالت

نحوه کار برش زنی دستگاه کاتر متکی بر طراحی تیغه‌های بزرگ و دیسکی شکل است. این تیغه‌ها از جنس فولاد با آلیاژهای گوناگون کربن، منیزیم، منگنز، فسفر وغیره… میباشند. بسته به سبک طراحی تیغه از آلیاژهای گوناگون استفاده شده ‌است. ظاهر این تیغه‌ها کاملاً گرد است و در محیط اطراف آن دندانه هایی با عنوان سگمنت وجود دارد. سبک طراحی سگمنت ها توانایی برش تیغه در انواع سطوح آسفالتی و یا بتنی را تعیین می‌کند. جهت برش عمیق سطوح به چند معیار توجه می گردد:

  • عمق برش چه مقدار می باشد؟
  • نوع سطوح از چه جنسی است؟
  • میزان تخریب سطوح چه مقدار می باشد؟
  • وضعیت محیط کار در عملیات برش زنی چطور است؟

کاتر برش آسفالت یا کاتر آسفالت بر چیست؟

هر دستگاه کاتر آسفالت بر یک موتور قوی بنزینی و یا دیزلی دارد. البته برخی مدل‌های کمتر متداول کاتر بتن بر برقی هم  طراحی شده‌اند که در این مطلب چندان توجهی به آنها نداریم. عمده مدل‌ها، کاتر آسفالت بر بنزینی و یا دیزلی میباشند. موتور برای تولید حرکت چرخشی با قدرت مکانیکی بسیار زیاد حضور دارد. سرعت زیاد موتور همراه با چرخش شفت فولادین در اختیار تیغه‌ی دیسکی شکل که قابلیت برش زنی دارد، قرار می‌گیرد. چرخش سرعت بالا و البته قدرتمند تیغه می‌تواند سطوح سخت مثل آسفالت و بتن و حتی سنگ را برش بزند.

قدرت در کنار سرعت از فاکتورهای کلیدی میباشند. هر دو ویژگی باید همزمان تامین شوند. قدرت بدون سرعت شرایط حرکت برای برش سطوح را ندارد. در عین ‌حال سرعت بالای دیسکی که قدرتی در پس آن نیست، فقط باعث گیر کردن و شکسته شدن تیغه می‌شود. سبک طراحی شاسی دستگاه نیز در عملیات برش زنی اهمیت زیادی دارد. دستگاه کاتر آسفالت بر باید قابلیت ایجاد برش‌های عمیق و منظم را داشته باشد. شاسی به شکلی طراحی ‌شده تا علاوه‌بر استقرار مناسب بخش‌های فنی توانایی تنظیم عمق برش و همچنین هدایت منظم و ساده دستگاه در حین برشکاری را داشته باشد.

بررسی تسمه دستگاه کاتر آسفالت بر

نیروی محرکه برای حرکت تیغه‌ها در دستگاه کاتر برش آسفالت به وسیله یک یا چند تسمه منتقل می‌شود. تأمین این نیرو نیز برعهده موتورهای بنزینی و یا گازوئیلی است. فشار بر روی این تسمه‌ها در حین کارکرد بسیار زیاد بوده و تسمه‌ها بعد از مدت کوتاهی دچار فرسایش شدید خواهند شد. یکی از اصلی‌ترین نکات در نحوه برش آسفالت و بتن با دستگاه کاتر، تست کردن تسمه کاتر آسفالت بر است، زیرا که سفت‌شدگی بیش از اندازه تسمه می‌تواند موجب بروز فشار زیادی بر موتور کاتر آسفالت بر شده و همچنین شل شدگی آن هم سبب عدم انتقال صحیح نیروها می‌شود. در نتیجه سالم بودن تسمه‌ها، می‌توان از حداکثر قدرت موتور برای برش آسفالت و بتن استفاده نمو.

بررسی روغن و بنزین یا سوخت دیزل

از سایر مواردی که در نحوه کار با کاتر برش آسفالت باید به آن توجه کرد میزان روغن و سوخت دستگاه است. قسمت اصلی هر دستگاه آسفالت بر را موتور آن تشکیل می‌دهد. منبع نیروی موتور توسط بنزین یا سوخت دیزل (گازوئیل) تأمین می‌شود. موتور برای عملکرد بهتر خود نیاز به روغن دارد تا حین کار موجب خنک‌سازی یا روانکاری موتور شود. بنابراین نبود روغن و یا کمبود آن می‌تواند موجب صدمه جدی و خرابی زود هنگام موتور دستگاه آسفالت بر شود. در روش کار با کاتر آسفالت بر آماده است که قبل از شروع کار با دستگاه کاتر باید توجه داشت که روغن در سطح مطلوب و منطقب باشد. همچنین هر موتور بعد از کارکرد در مدت معینی نیاز به تعویض روغن دارد، حال با بنزین کار کند و یا سوخت دیزل، تفاوتی در این امر نیست. 

کاتر برش آسفالت یا کاتر آسفالت بر چیست؟

مورد دیگر که در نحوه استفاده برش آسفالت و بتن با دستگاه کاتر، توجه به میزان کارکرد دستگاه است، زیرا که این دستگاه بر خلاف خودرو کیلومترشمار ندارد تا کارکرد حدودی را نمایش دهد. در نتیجه زمان تعویض روغن بیشتر به تجربه کاربر بستگی دارد.

فروشگاه نیکا

نیکا nikacorp  با تجربه 20 ساله در زمینه واردات، عرضه و فروش انواع تجهیزات صنعتی، فعالیت اینترنتی خود را از دی ماه 1396 آغاز نمود. فروشگاه نیکا با اتکا به تجربه 20 ساله در زمینه تولید ماشین آلات ساختمانی و تجربه 10 ساله در زمینه واردات انواع ماشین آلات ساختمانی، کشاورزی و تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک سایت خود را در دی ماه 1396 دایر نموده است و اقدام به ارائه یکی از کاملترین سایت ها در زمینه فروش انواع ماشین آلات ساختمانی، کشاورزی، تجهیزات هیدرولیک و پنوماتیک نموده است. شما می توانید کلیه محصولات را با ضمانت بهترین قیمت و همچنین ضمانت اصلی بودن کالا از ما خرید نمایید. امیدواریم با استعانت از پروردگار الهی در اجرای هر چه بهتر این مهم و خدمت به مشتریان گرامی موفق باشیم. در این مسیر صمیمانه پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خوبان هستیم.

این مطلب رپرتاژ آگهی می باشد و توسط تحریریه اقتصاد آنلاین تهیه نشده است

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا