تولیدات، صادرات و واردات

خروج 3 میلیون نفر جمعیت شاغل از بازار کار طی یک سال +نمودار

به گزارش اقتصادنیوز، بنا به آخرین داده های منتشر شده از بازار کار، کل تعداد شاغلین اقتصاد ایران در تابستان سال جاری 23 میلیون و 778 هزار نفر برآورد شده است.

بررسی نسبت اشتغال در تابستان 1401 و 1400

بر این اساس نسبت اشتغال در اقتصاد ایران 37.3 درصد است، به بیان ساده تر در تابستان امسال تنها حدود 37 درصد از افرادی که در سن اشتغال(15 ساله و بیشتر) قرار دارند شاغل بوده اند. این شاخص در تابستان سال گذشته 37.2 درصد بوده که نشان می دهد در این بازه زمانی کمی وضعیت اشتغال در کشور بهبود یافته است.

سرنوشت خاشقچی در انتظار رعنا رحیم پور است؟/ یک نشریه اصولگرا هشدار داد

در تابستان سال گذشته کل جمعیت شاغل 23 میلیون و 404 هزار نفر بوده، بنابراین کل این جمعیت در تابستان امسال نیز شاغل نمانده و احتمالا وضعیت اشتغال شان تغییر کرده است.

نوشته های مشابه

آمار ها نشان می دهد 85 درصد از جمعیتی که سال گذشته در تابستان شاغل بوده اند در تابستان امسال نیز دارای کار هستند. به عبارت دیگر حدود 20 میلیون نفر از 23 میلیون و 400 هزار نفری که در تابستان سال گذشته شاغل بوده هنوز هم شاغل اند.

همچنین 2.9 درصد افراد شاغل در تابستان 1400 در تابستان امسال بیکار بوده که این جمعیت برابر است با 678 هزار نفر.

واژگونی مرگبار مینی بوس دانشجویان/ چند نفر جان باختند؟

چند میلیون نفر شاغل از بازار کار خارج شدند؟

برآوردها گویای این است که 2 میلیون و 691 هزار نفر از کسانی که در تابستان 1400 دارای شغل بوده در تابستان 1401 به طور کامل از بازار کار خارج شده(خروج از جمعیت فعال اقتصادی) و دیگر جویا و متقاضی کار نیستند.

بر این اساس از هر 10 نفری که در سال گذشته دارای کار بودند، بیش از یک نفر در امسال اصلا مایل به کار کردن نیست. به طور کلی می توان گفت که 3 میلیون و 370 هزار نفر که در تابستان سال گذشته دارای شغل بوده اند در فصل مشابه امسال یا بیکار شده اند یا دیگر تمایلی به شاغل شدن نداشته اند.

البته ممکن است این خروج از جمعیت فعال اقتصادی و متقاضی کار نبودن به علت بیکاری و سپس نا امیدی از پیدا کردن شغل باشد.  البته با توجه به اینکه تعدادی از جمعیت شاغل کاسته شده، از آن سو نیز درصدی از کسانی که در تابستان سال گذشته بیکار یا غیر فعال بوده در تابستان امسال شاغل شده اند

photo_2022-11-27_15-14-07

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا