تولیدات، صادرات و واردات

تولید ۱۰۶‌هزار ‌تن پسته در کشور در سال‌۱۴۰۱

بر اساس جمع‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی این کمیته، میزان ۱۰۶‌هزارتن پسته‌خشک در سال‌۱۴۰۱ در کشور تولیدشده‌ است که در مقایسه با تولید سال‌گذشته ۳۰‌درصد کاهش میزان محصول را نشان می‌دهد.

اطلاعات دریافتی حاکی از آن است که در سال‌جاری تنش‌های محیطی ناشی از تغییرات اقلیم اعم از سرمازدگی، سیل و گرمازدگی منجر به خسارت‌دیدن سهم قابل‌توجهی از پسته استان‌های کرمان، یزد و فارس شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌؛ به‌طوری‌که محصول این مناطق را با کاهشی ۷۵ تا ۸۵‌درصدی نسبت به سال‌۱۴۰۰ مواجه کرده‌است. این درحالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌است ‌‌‌‌‌‌‌‌‌که باغداران استان‌های مرکزی، سمنان، قم و تهران در سال‌جاری محصول قابل‌قبولی را برداشت کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

طبق گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌ باغداران از مناطق مختلف استان خراسان‌رضوی، محصول این مناطق به‌رغم بارش تگرگ و پدیده سرمازدگی محدود در برخی از نقاط، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل روی کار آمدن باغات جوان و افزایش سطح زیرکشت، افزایش قابل‌توجهی داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌است.

برآوردهای اولیه بر اساس وضعیت درختان و شرایط شروع فصل، حدود ۶۴‌هزار‌تن تولید محصول پسته در استان خراسان طی سال‌۱۴۰۱ را نوید می‌داد، ولی در ادامه سال ‌با بروز گرمای شدید در ماه‌های خرداد و تیر، تشدید کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌آبی و افزایش مدار آبیاری بخشی از محصول از‌دست رفت و موجب سبک‌شدن و بالا رفتن اُنس در محصول باقی‌مانده شد.

نوشته های مشابه

 متاسفانه، در سال‌های اخیر سایر مناطق پسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاری کشور بر اثر سرمازدگی، گرمازدگی و خسارت تگرگ با کاهش تولید مواجه هستند.

با توجه به سطح زیرکشت ارقام مختلف در کشور، برآورد می‌شود محصول سال‌جاری شامل: ۵۰‌درصد رقم احمدآقایی، ۲۵‌درصد رقم فندقی، ۱۵‌درصد رقم اکبری و ۱۰‌درصد رقم کله‌‌‌‌‌‌‌‌‌قوچی باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا