تولیدات، صادرات و واردات

پتانسیل بانوان در فعالیت‌های اقتصادی

رئیس اتاق قم در نشست هیات‌رئیسه این اتاق با سید فاطمه مقیمی، بیان کرد: معتقدم بانوان می‌‌‌توانند در زمینه تحقیق و توسعه و تبدیل مواد خام به محصولات مصرفی ورود محسوس داشته باشند و ترکیب این پتانسیل با واحدهای صادراتی و فروش می‌تواند ارتباط پولی و بین‌المللی ایجاد کند و درنهایت به نفع عموم باشد.  عضو هیات‌نمایندگان اتاق ایران تاکید کرد: تشکیل کانون بانوان در اکثر استان‌‌‌های کشور نشان‌دهنده عزم جدی برای استفاده از ظرفیت فکری بانوان در عرصه تولید و صادرات است و به‌‌‌زعم بنده ساختار این تشکل در مسیری قرار گرفته است که می‌‌‌تواند با برگزاری دوره‌‌‌های آموزشی و ارتقای سطح آگاهی بانوان متدهای جدیدی را در مسیر رشد اقتصادی تعریف کند.

خاکی ادامه داد: از طرفی توسعه واحدهای صنعتی در سال‌های اخیر بستری فراهم کرده است تا بانوان در عرصه‌‌‌های مختلف طرح‌‌‌ریزی واحدهای صنعتی، واحدهای تحقیق و توسعه، واحدهای نظارت کیفیت، ریسک‌‌‌های مالی و آسیب‌‌‌شناسی توانمندی‌‌‌های خود را محک بزنند.

رئیس اتاق قم گفت: این مساله بدیهی است که اگر بتوانیم تولید را تقویت کنیم و حمایت‌‌‌های لازم را در بخش مالیات، بیمه و بانک‌ها به همه واحدهای تولیدی در سطح کشور تزریق کنیم، صادرات قوی خواهیم داشت و طبیعتا تقویت اقتصاد کشور می‌‌‌تواند برای مدت طولانی به‌‌‌صورت اثرگذار قدرت ما را در منطقه افزایش دهد و اهداف کشور در رسیدن به چشم‌‌‌انداز اقتصادی را محقق کند. خاکی اظهار کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر اتاق ایران و اتاق‌‌‌های سراسر کشور بستر بسیار خوبی بین تولید و بازرگانان برقرار کرده‌‌‌اند و بانوان کارآفرین در عرصه‌‌‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی حضور پررنگی در سطح کشور دارند.  در ادامه این نشست، عضو هیات‌رئیسه اتاق تهران گفت: کانون زنان ایران در سال‌های اخیر با برگزاری کلاس‌‌‌های آموزشی متعدد و همچنین تقویت روحیه انجام کار گروهی و تیمی در بانوان نتایج خوبی کسب کرده است. آمارها نشان می‌دهد که فعالیت بانوان در سطح جامعه توانسته است امید و اشتیاق جامعه و خانواده‌‌‌ها را افزایش دهد. سیده فاطمه مقیمی ادامه داد: معتقدم کارهای مقطعی در جامعه موفق نخواهد بود. بنابراین ورود به عرصه آموزش می‌‌‌تواند اثر تداومی در جامعه ایجاد کند. وی که از سال ۱۳۵۸ در عرصه کارآفرینی حمل‌‌‌ونقل پیشتاز بوده است، گفت: در سال‌های اخیر برای تقویت زیرساخت‌‌‌ها در کشور تلاش‌‌‌های مشهودی شده است؛ اما حمایت‌‌‌های لازم زیرساختی نیاز به تقویت و توسعه دارد.  رئیس کانون ملی زنان بازرگان ایران، افزود: حضور هیات‌‌‌های تجاری در یک‌دهه گذشته سطح ارتباطات ایران را ارتقا داده؛ اما بعضا وجود تحریم‌‌‌ها باعث شده است تا ارتباطات تجاری نتایج مثبتی نداشته باشد. امیدواریم این تعاملات بتواند زمینه خوبی برای تجارت در کشورهای منطقه باشد.  مقیمی همچنین با اشاره به نقش زنان در تبادل اطلاعات و افزایش شناخت متقابل شرکت‌های ایرانی از تجارت بین‌الملل در توسعه همکاری‌‌‌ها گفت: بانوان توانمند و نخبه می‌‌‌توانند با ایجاد شبکه‌‌‌سازی میان فعالان اقتصادی کشور در پیشبرد اهداف تجاری موثر باشند و این شبکه‌‌‌سازی به ایجاد ادبیات مشترک بین‌المللی کمک خواهد کرد. او تصریح کرد: موفقیت زنان در جامعه می‌تواند الگوی مناسبی برای دیگر بانوان کارآفرین باشد تا ضمن تقویت تلاش خود به تشویق و تقویت روحیه و فرهنگ کارآفرینی در کشور کمک کنند.

نوشته های مشابه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا