تولیدات، صادرات و واردات

در محله شما پیاز چند؟

در محله شما پیاز چند؟

 همچنین او می‌گوید: ممکن است در مغازه‌‌‌‌‌‌‌‌های سطح شهر، پیاز نهایتا با قیمت ۲۳ تا ۲۴هزار‌تومان فروخته شود. البته مشاهدات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد برخی مغازه‌‌‌‌‌‌‌‌ها پیاز را تا محدوده ۳۰هزار‌تومان نیز به‌فروش می‌رسانند که البته در اپلیکیشن‌های فروش آنلاین در محله‌های مختلف تا ۳۸ هزار تومان به ازای یک کیلوگرم نیز به چشم می‌خورد. در هر صورت قیمت این محصول با آغاز زمستان، روندی افزایشی به خود گرفته و افزایشی بین دو تا سه‌برابری داشته است. رئیس اتحادیه بارفروشان معتقد است: صادرات و احتکار، عامل این افزایش قیمت است و قیمت تا یک ماه آینده با کاهش صادرات و عرضه پیازهایی که در انبارها نگهداری شده‌اند، کاهش خواهد یافت.

پیاز در کانال ۴۰هزار‌تومانی!

در روزهای اخیر، پیاز ۴۰هزار‌تومانی، سر و صدای زیادی در فضای‌مجازی به پا کرد. حتی برخی افراد، نرخ پیاز را با نرخ ارز مقایسه کردند. «ایسنا» نوشته بود: «با شروع فصل زمستان بازهم قیمت پیاز نجومی شد، تاجایی‌که در برخی مناطق پیاز با قیمت بالاتری نسبت به موز عرضه می‌شود. این محصول نیز همچون دلار وارد کانال ۴۰‌هزار‌تومان شده‌است. در این بین صادرات پیاز و احتکار آن دلیل اصلی گرانی پیاز شناخته می‌شود.» همچنین براساس گزارش این خبر‌‌گزاری، «هر چند قیمت پیاز نسبت به هفته گذشته یک روند نزولی با شیب ملایم پیدا کرد، اما همچنان ارزش آن نسبت به آذرماه بیش از دوبرابر است. بنا به گفته مسوولان صنفی عرضه پیاز در میدان تره‌‌‌‌‌‌‌‌بار کیلویی ۲۸‌هزار‌تومان است؛ اما بعد از ورود به خرده‌‌‌‌‌‌‌‌فروشی‌‌‌‌‌‌‌‌ها به ۳۷‌هزار تا ۳۸‌هزار‌تومان می‌رسد.»

البته تنها «ایسنا» نبود که به موضوع افزایش قیمت پیاز پرداخته بود. خبر‌‌گزاری تسنیم نیز در خبری به نقل از مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران، اظهار کرد: «در مهر ماه بارها به‌دستگاه‌های نظارتی درباره صادرات بی‌رویه هشدار دادیم به‌طوری که روزانه ۲ تا ۲‌هزار و ۵۰۰‌تن پیاز برای صادرات به عراق و پاکستان از کشور خارج شد. در آن دوران که قیمت هر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کیلوگرم پیاز در ایران ۵ تا ۶‌هزار‌تومان بود، صادرات به حدی باید انجام می‌شد که از عرضه داخلی کاسته نشود، اما به حرف کارشناسی ما توجهی نشد و مثل جاروبرقی پیاز را در ایران جارو کردند.»  البته در گزارش این خبر‌‌گزاری، ‌‌‌‌‌‌‌‌اشاره‌‌‌‌‌‌‌‌ای به پیاز ۴۰هزار‌تومانی نشده بود و قیمت آن برای هر کیلوگرم پیاز شاهرود ۱۵ تا ۱۷‌هزار‌تومان، پیاز زنجان از ۱۹ تا ۲۰‌هزار‌تومان، پیاز جیرفت ۱۶ تا ۱۷‌هزار‌تومان در میادین میوه و تره‌بار تهران به‌صورت عمده اعلام‌شده بود.

نوشته های مشابه

همچنین مجید حسنی‌‌‌‌‌‌‌‌مقدم مدیرکل بازرگانی داخلی وزارت جهادکشاورزی نیز درباره علت افزایش قیمت پیاز به خبر‌‌گزاری صدا و سیما، گفت: «تغییر فصل و بارندگی‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که در جنوب کشور روی‌داد، وقفه‌‌‌‌‌‌‌‌ای کوتاه در حمل‌ونقل ایجاد کرد که موجب افزایش هزینه تولیدشده‌است.»  مدیرکل بازرگانی داخلی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به عرضه پیاز با قیمت ۱۵‌هزار و ۹۰۰‌تومان گفته بود: «هم‌‌‌‌‌‌‌‌اکنون روزانه ۹۰ تا ۱۰۰‌تن پیاز در میادین میوه و تره‌‌‌‌‌‌‌‌بار توزیع می‌شود که این میزان به فراخور نیاز سازمان میادین افزایش خواهد یافت.»

پیاز چند؟

«دنیای‌اقتصاد» در پی این تناقضات قیمتی، به گفت‌‌‌‌‌‌‌‌وگو با مصطفی دارایی‌نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران، پرداخت. دارایی‌نژاد، در مورد اخباری که در رابطه با پیاز ۴۰هزار‌تومانی در فضای‌مجازی منتشر می‌شود، به «دنیای‌اقتصاد» گفت: پیاز ۴۰هزار‌تومانی کذب محض است و به هیچ‌عنوان صحت ندارد. قیمت پیاز در میادین میوه و تره‌بار، ۱۵ تا ۱۷هزار‌تومان و پیاز زنجان، ۱۸ تا ۲۰هزار‌تومان است و هیچ‌یک از خرده‌فروشی‌‌‌‌‌‌‌‌های سطح شهر، پیاز را با قیمت ۴۰هزار‌تومان به‌فروش نمی‌‌‌‌‌‌‌‌رسانند.

او در ادامه توضیح داد: نه امروز و نه هیچ‌وقت دیگری، پیاز با قیمت ۴۰هزار‌تومان به‌فروش نرسیده است. قیمت پیاز نهایتا در خرده‌فروشی‌‌‌‌‌‌‌‌های سطح شهر، ۲۳ تا ۲۴هزار‌تومان به‌فروش می‌رسد.  البته مشاهدات میدانی «دنیای‌اقتصاد» کمی با این گفته‌‌‌‌‌‌‌‌ها نیز متفاوت است. هرچند مشاهدات خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» از مغازه‌های برخی محلات تهران نشان می‌دهد پیاز ۴۰‌هزار‌تومان به‌فروش نمی‌رسد و حتی در نرم‌افزارهای آنلاین نیز قیمت پیاز ۴۰هزار‌تومان نیست،  ولی در همین اپلیکیشن‌ها قیمت پیاز تا ۳۸ هزار تومان در برخی مناطق به چشم می‌خورد، اما برخی خرده‌فروشی‌‌‌‌‌‌‌‌های سطح شهر، پیاز را در محدوده قیمتی ۳۰هزار‌تومان هم به‌فروش می‌‌‌‌‌‌‌‌رسانند.

دو برابر‌شدن قیمت در یک ماه

 به هر حال حتی با این فرض که قیمت پیاز ۳۰‌هزار‌تومان است باید عنوان کرد در یک ماه گذشته، افزایش قیمت بیش از دوبرابری شامل حال این محصول شده‌است. این محصول در اوایل آذر ماه، در خرده‌فروشی‌‌‌‌‌‌‌‌های سطح شهر، با قیمت ۱۵هزار‌تومان به‌فروش می‌رسید ‌و پیش از آن نیز در برخی خرده‌فروشی‌‌‌‌‌‌‌‌ها قیمت پیاز در محدوده ۱۰هزار‌تومان قرار داشت؛ در واقع با آغاز زمستان، قیمت پیاز بین دو تا سه‌برابر، افزایش داشته است. رئیس اتحادیه بار فروشان تهران معتقد است: برای کاهش قیمت پیاز یک ماه زمان لازم است. در این مدت باید از صادرات آن کاسته شود و پیازی که در انبارها ذخیره شده، به بازار عرضه‌شود.

عوارض صادراتی پیاز

البته عوارض صادراتی پیاز نیز موضوعی است که در ماه‌های اخیر، ‌‌‌‌‌‌‌‌مشکلات زیادی برای کشاورزان ایجاد‌کرده‌است. این عوارض یک روز برداشته می‌شود و روز دیگر مجددا بازمی‌گردد. براساس آخرین اخبار، دوباره پیاز مشمول عوارض صادراتی شده‌است.  بر این اساس میزان عوارض صادرات سیب‌زمینی ۱۲‌درصد و پیاز ۵۰‌درصد ارزش پایه صادراتی تعیین شد.

همچنین صادرات این محصولات به‌صورت مجاز مشروط و با اخذ عوارض صادراتی متعلقه و با تایید سیستمی نماینده وزارت جهادکشاورزی در سامانه امکان‌پذیر است. اخذ عوارض نیم‌درصد آب‌مجازی از صادرات این محصولات نیز الزامی است. از همان ابتدا، کارشناسان هشدار داده بودند که بلاتکلیفی در اعمال یا عدم‌اعمال عوارض صادراتی محصولات آب‌‌‌‌‌‌‌‌بر، بازار این محصولات را با مشکل مواجه خواهد کرد، اما کسی به این موضوع توجهی نداشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا