تولیدات، صادرات و واردات

ترکیه علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در صنعت نساجی ایران است

به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان‌شمالی، «فاتح توپچو» در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی بجنورد، اظهار کرد: تعاملات تجاری و اقتصادی خوبی بین ایران و ترکیه وجود دارد و تجار و سرمایه‌گذاران ۲ کشور علاقه‌مند به افزایش این رویداد هستند.  

وی افزود: ایران و ترکیه از نظر فرهنگی اشتراکات زیادی دارند و باید تلاش شود تا بعد اقتصادی نیز پررنگ‌تر از گذشته شود و لازمه آن سرمایه‌گذاری همه‌جانبه است.  سرکنسول ترکیه در مشهد به ظرفیت‌های اقتصادی خراسان‌شمالی اشاره کرد و افزود: گیاهان دارویی در این خطه از شمال‌شرق ایران ظرفیت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای محسوب می‌شود و باید شرایط این سرمایه‌گذاری تسهیل شود.  وی بیان کرد: اگرچه تعدادی از سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در بخش گل‌سرخ و زعفران خراسان‌شمالی فعالیت می‌کنند، ولی کافی نیست.  

فاتح توپچو ادامه داد: اشتراکات فرهنگی بین ۲ کشور شرایط سرمایه‌گذاری را بین تجار فراهم کرده‌است و باید از این فرصت برای توسعه ۲ کشور استفاده کرد. صنعت نساجی و پوشاک ترکیه از زمان شکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری (قرن شانزدهم میلادی) تاکنون تحولات زیادی را تجربه کرده‌است؛ به‌‌‌‌‌‌‌‌‌طوری که هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکنون نساجی و پوشاک ترکیه‌ نه‌تنها یکی از صنایع مهم برای آنها به‌شمار می‌رود، بلکه این کشور را به یکی از صادرکنندگان برتر جهانی در این بخش تبدیل کرده‌است. سفر سرکنسول ترکیه با هماهنگی وزارت امورخارجه و با دعوت شهردار بجنورد به‌منظور تلاش برای آغاز مراودات تجاری انجام گرفت. سعید پورآبادی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان‌شمالی نیز دراین دیدار به پتانسیل‌ها و توانمندی‌های استان در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: این استان در بخش صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری از ظرفیت‌های بالقوه‌ای برخوردار است.

وی بر مراودات تجاری طرفین تاکید کرد و خواستار همکاری‌های تجاری و اقتصادی بیش از پیش دو طرف با یکدیگر شد و آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری‌های فی‌مابین اعلام کرد. کل مبادلات تجاری ایران و ترکیه از ابتدای سال‌جاری میلادی به بیش از پنج‌میلیارد دلار رسید. خراسان‌شمالی با یک‌میلیون نفر جمعیت دارای ۹ شهرک و ۹ ناحیه صنعتی و یک منطقه ویژه اقتصادی است که با توجه به تامین زیرساخت‌ها، فرصتی مناسب برای سرمایه‌گذاری فراهم شده‌است.

نوشته های مشابه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا