تولیدات، صادرات و واردات

درخواست اتاق‌های مشترک برای دسترسی به آمار گمرک

کیوان کاشفی در نشست هم‌اندیشی روسای اتاق‌های مشترک و هیات‌رئیسه اتاق ایران با اشاره به اینکه در حال‌حاضر صدور گواهی مبدا بر عهده اتاق‌های استانی است، ادامه داد: چرا اتاق‌های مشترک نباید گواهی مبدا صادر کنند؟ درحالی‌که اتفاقا آنها بیشتر با امر صادرات درگیر هستند و باید اختیار صدور این گواهی را به اتاق‌های مشترک بدهیم.  کاشفی با بیان اینکه متاسفانه در هربار تدوین بودجه‌اتاق، حداقل بودجه‌ به اتاق‌های مشترک اختصاص داده می‌شود، گفت: این در حالی است که بر‌‌گزاری نمایشگاه‌‌‌‌‌‌های تخصصی در کشورهای دیگر بودجه‌ لازم دارد. در تدوین بودجه‌۱۴۰۲ باید یک جهش بودجه‌‌‌‌‌‌ای برای اتاق‌های مشترک رقم بزنیم. رئیس اتاق مشترک ایران و سوریه با اشاره به گزارش‌های دوره‌‌‌‌‌‌ای مرکز پژوهش‌های اتاق ایران درباره وضعیت تجاری و اقتصادی کشورهای مختلف تاکید کرد: این گزارش‌ها بدون هماهنگی با اتاق‌های مشترک تدوین می‌شوند؛ درحالی‌که اتفاقا باید اطلاعات دسته اول درباره کشورها را این اتاق‌ها در اختیار مرکز پژوهش‌ها قرار بدهند. متاسفانه ارتباطی بین این مرکز و اتاق‌های مشترک وجود ندارد و این موضوعی است که باید از سوی معاونت بین‌الملل پیگیری شده تا ارتباط برقرار شود.  او با تاکید بر اینکه ما با معضل آمار مواجه هستیم گفت: اطلاعات ریز و جزئی از تجارت با کشورها در دست نیست و باید در اتاق، فکری برای آن بکنیم. پیشنهاد من این است که با پیگیری معاونت بین‌‌‌‌‌‌الملل، گمرک به اتاق‌های مشترک دسترسی بدهد تا ما بتوانیم این اطلاعات آماری را داشته باشیم.

کاشفی همچنین با انتقاد از اینکه اتاق‌های مشترک به‌طور اختصاصی کرسی در هیات‌نمایندگان اتاق ایران ندارند، بیان کرد: در پیش‌نویس اصلاحیه قانون اتاق ایران از ۳۲۰ کرسی هیات‌نمایندگان ۲۰۰ کرسی به اتاق‌های استانی و ۱۰۰کرسی به تشکل‌ها و ۲۰ کرسی نیز به دولتی‌‌‌‌‌‌ها اختصاص داده شده‌است، اما ما این پیشنهاد را مطرح کردیم که ۲۰ کرسی نیز برای اتاق‌های مشترک درنظر گرفته شود تا آنها در یک فرآیند مشخص نمایندگان خود را در هیات‌نمایندگان انتخاب کنند.

پیشنهادها درباره شرایط رای‌دهندگان در هیات‌نمایندگان بررسی می‌شود

حسین سلاح‌ورزی، نایب‌رئیس اول اتاق ایران نیز با اشاره به بر‌‌گزاری انتخابات اتاق ایران گفت: بر اساس رویه دهه‌‌‌‌‌‌های گذشته انتخابات اتاق در اسفندماه برگزار می‌شود. انجمن نظارت بر اساس قانون تشکیل‌شده و در حال برنامه‌ریزی است که انتخابات اتاق‌های استانی در اوایل اسفند برگزار شود. حاکمیت و دولت همکاری خوبی دارند که در امورات داخلی اتاق دخالتی نداشته باشند. او همچنین گفت: در مورد شرایط رای‌دهندگان و انتخاب‌شوندگان پیشنهادهایی وجود داشت که این پیشنهادها به کیفیت انتخابات کمک می‌کند و قرار است در هیات‌نمایندگان مطرح شود و در صورت تصویب در شورای‌نظارت بررسی خواهدشد.

روسای اتاق‌های مشترک چه خواسته‌‌‌‌‌‌هایی دارند؟

در ادامه این نشست تعدادی از روسای اتاق‌های مشترک به بیان نقطه‌نظرات و انتقادات خود پرداختند. مجید موافق قدیری دبیرکل اتاق یونان گفت: انتظار داریم اگر اتاق در جلسات مرتبط با وزارت‌خارجه شرکت می‌کند هم نمایندگانی از اتاق‌ها مشترک نیز در این جلسات حاضر باشند و هم خروجی این جلسات به اطلاع اتاق‌های مشترک برسد.

نوشته های مشابه

او با اشاره به اینکه در چند ماه گذشته شکایت‌‌‌‌‌‌های زیادی از کلاه‌‌‌‌‌‌برداری طرف‌‌‌‌‌‌های خارجی از تجار ایرانی به‌دست اتاق‌های مشترک رسیده است خواستار تشکیل کمیته‌‌‌‌‌‌ای در اتاق ایران برای رسیدگی به این موضوع شده و گفت: این کمیته با محوریت معاونت بین‌الملل اتاق هم می‌تواند آموزش کافی درباره قوانین و مقررات به تجار ارائه دهد و هم وکلای زبردست در اختیار آنها قرار دهد.

لیلا رستمی، رئیس اتاق مشترک ایران و بلژیک نیز با انتقاد از اینکه اتاق‌های مشترک دارای هویت رسمی نیستند گفت: باید به اتاق‌های مشترک هویت رسمی داده شود. تقاضای ما این است که با درنظر گرفتن کرسی در هیات‌نمایندگان به اتاق‌های مشترک هویت رسمی داده شود.

رحیم بنامولایی رئیس اتاق مشترک ایران و لهستان نیز با انتقاد از برخی رویه‌‌‌‌‌‌ها گفت: اگر ما هیات تجاری به کشور دیگری اعزام کنیم هزینه‌‌‌‌‌‌ها پرداخت نمی‌شود اما اگر اتاق ایران این هیات را اعزام کند نیمی از هزینه‌‌‌‌‌‌ها را خودش پرداخت می‌کند. چرا باید اینچنین باشد؟ بزرگ‌ترین مشکل صادرات هزینه بالای حمل‌ونقل است. اقدامات اتاق و سازمان توسعه صادرات در راستای کاهش این هزینه‌‌‌‌‌‌ها چه بوده‌است؟

موسی آقایی، رئیس اتاق مشترک ایران و ازبکستان هم بر ضرورت هم‌‌‌‌‌‌افزایی میان اتاق‌های مشترک اشاره کرده و گفت: تعریف پروژه‌های مشترک بین این اتاق‌ها منجر به هم‌‌‌‌‌‌افزایی می‌شود.

شاهین اصغری، عضو هیات‌مدیره اتاق مشترک ایران و آلمان نیز خواستار برقراری رابطه سیستماتیک بین کمیسیون‌های تخصصی و اتاق‌های مشترک شد. برقرار شود. شرایط امروز به‌گونه‌ای است که نیازمند دیالوگ با طرف‌‌‌‌‌‌های مقابل هستیم. اتاق باید شرایط این را فراهم کند. اگر دیالوگ نباشد شرایط سخت‌‌‌‌‌‌تر می‌شود.

غلامحسین جمیلی، عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران و رئیس اتاق مشترک ایران و فنلاند نیز در پایان این جلسه پیشنهاد کرد با محوریت اتاق ایران یا یکی از اتاق‌های مشترک، ماهانه جلسات شورای روسای اتاق‌های مشترک شود و در آن جلسه صرفا یک اتاق مشترک گزارشی از مجموعه عملکردها و اقدامات آن اتاق را گزارش دهد تا سایرین این عملکرد را مورد ارزیابی قرار دهند. در نهایت هم نتیجه این ارزیابی در اختیار خود آن اتاق مشترک قرار می‌گیرد تا هر اتاقی بداند مسیر اقدام او تا چه اندازه از نگاه دیگران قابل‌تایید است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا