تولیدات، صادرات و واردات

امضای تفاهم‌نامه تجارت آزاد ایران با اوراسیا

وی تصریح کرد: در ۳۰‌سال‌گذشته روابط دیپلماتیک دو کشور توسعه‌یافته است که با داشتن تنها مرز خاکی به اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای کشور ما اهمیت ویژه‌‌‌‌‌‌‌ای دارد و ظرفیت عظیمی را مهیا می‌کند. این فعال اقتصادی با تاکید بر اینکه روابط مردم دو کشور موقعیت گرانبهایی برای بخش‌خصوصی با حمایت دولتی به‌وجود آورده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت بسیار زیادی برای توسعه تجارت و ترانزیت ایران و ارمنستان وجود دارد. به گفته یاری‌‌‌‌‌‌‌جانیان، ایران دارای ۱۵‌کشور همسایه با ۱۳۰۰‌میلیارد دلار واردات سالانه است که ایران فقط توانسته ۴/ ۱درصد از این صادرات را به خود اختصاص دهد، درحالی‌که دارای پتانسیل بسیاری برای جذب سهم بیشتر از این تجارت است.

اکبر گداری رایزن بازرگانی ایران در ارمنستان اظهار کرد: طی یک سال‌گذشته با آغاز دولت سیزدهم ۹‌دوره مذاکره میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا صورت‌گرفته و مسائل اجرایی انجام‌شده است؛ اما این مذاکرات در مرحله قانون‌گذاری از سوی کشورهاست و  در چند‌ماه آینده نهایی خواهد شد. گداری با بیان اینکه در دو سال‌اخیر شرکت‌ها و هیات‌های تجاری به ارمنستان تردد بسیاری داشته‌اند، تصریح کرد: بازار این کشور با برخی از کشورهای همسایه ایران تفاوت ویژه‌‌‌‌‌‌‌ای دارد، بسیاری از کالاها نمونه مشابهی در کشورهایی مانند عراق و افغانستان ندارند؛ اما در ارمنستان محصولات از اکثر کشورهای جهان وارد می‌شود و کالاهای ایرانی باید با محصولات دیگر رقابت کنند.

وی با بیان اینکه ارمنستان به دلیل ارتباط دیرینه، روابط سیاسی و اعتبار دو‌طرفه ویژگی منحصربه‌فردی برای ایران دارد، تاکید کرد: این کشور بازار رقابتی برای ایران فراهم می‌کند که پنج‌میلیارد دلار واردات و سه‌میلیارد دلار صادرات دارد. ‌مجید کیانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس نیز با بیان اینکه در دولت سیزدهم رویکرد جدیدی برای این محدوده‌‌‌‌‌‌‌ها در نظر گرفته‌شده است، یادآوری کرد: با وجود تمام مشکلات تمام مفاد قانونی مناطق آزاد اجرایی خواهد شد تا همانند جهان این محدوده‌‌‌‌‌‌‌ها بتوانند نقش مثبتی در توسعه تجارت کشور بر عهده بگیرند.

کیانی با اشاره به اینکه منطقه آزاد ارس در جوار منطقه آزاد مغری در ارمنستان قرار گرفته است، تصریح کرد: این منطقه می‌تواند در چهار حوزه تجارت، گردشگری، صنعت و کشاورزی فعالیت گسترده‌‌‌‌‌‌‌ای داشته باشد و تاکنون نیز به نتایج خوبی دست‌یافته است که پتانسیل گسترش نیز دارد. وی با اشاره به ژئوپلیتیک‌بودن منطقه آزاد ارس در کریدورهای تجاری، تصریح کرد: با بهره‌‌‌‌‌‌‌مندی ریلی در این بخش، می‌توان توسعه مبادلات از مرز نوردوز را افزایش دهیم و به اهداف تجاری و اقتصادی از طریق ارمنستان دست‌یابیم.

نوشته های مشابه

مبادلات تجاری ایران و اوراسیا

رئیس‌کل گمرک ایران گفت: اقدامات گمرک ایران در ۳ بخش درون‌سازمانی، ملی و بین‌المللی در این‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مدت از جمله عوامل موثر افزایش ۳۰‌درصدی میزان تجارت در پنج‌ماهه امسال بین ایران و کشورهای اوراسیا بوده است. به گزارش گمرک، «علیرضا مقدسی» اظهار کرد: حجم تجارت خارجی بین ایران و کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در پنج‌ماهه سال‌جاری به رقم یک‌میلیارد و ۳۲۶‌میلیون و ۳۹۴‌هزار دلار رسید. معاون وزیر اقتصاد تصریح کرد: گمرک ایران در حوزه بین‌المللی نیز با تشکیل کارگروه مشترک همکاری‌های گمرکی به‌صورت آنلاین با کشورهای عضو اوراسیا، نسبت به به‌روزرسانی ارزش گمرکی اقلام صادراتی ایران به اوراسیا، پیگیری برای نهایی‌کردن سند تبادل الکترونیک اطلاعات گمرکی و سند همکاری شناخت متقابل فعالان اقتصادی مجاز برای ارائه تسهیلات تجاری مطلوب‌تر بین کشورهای عضو، موافقت ایران برای عملیاتی‌شدن گواهی مبدأ الکترونیکی و اعمال تخفیف‌های ترجیحی اوراسیا بین کشورهای عضو بر روی کالاهای صادراتی اقدام کرده است.

مقدسی تاکید کرد: مجموع این اقدامات سبب کاهش انجام تشریفات گمرکی بین کشورهای عضو و سرعت در ترخیص کالا شد. وی بیشترین میزان کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا در ۵‌ماهه امسال را به‌ترتیب به مقصد کشورهای فدراسیون‌روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس ذکر کرد و افزود: در این‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مدت میزان صادرات ایران به فدراسیون روسیه ۲۹۱‌میلیون و ۲۲۸‌هزار دلار، ارمنستان ۱۴۴‌میلیون و ۱۰۱‌هزار دلار، قزاقستان ۶۱‌میلیون و ۲۰۶‌هزار دلار، قرقیزستان ۱۸‌میلیون و ۴۲۶‌هزار دلار و بلاروس ۷‌میلیون و ۱۷۸‌هزار دلار بوده است. کشورهای روسیه، بلاروس، قرقیزستان، ارمنستان و قزاقستان اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تشکیل می‌دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا