صنعت، معدن و تجارت

تشکیل سازمان بازرگانی با ادغام سازمان حمایت در بازرگانی دولتی

تشکیل سازمان بازرگانی با ادغام سازمان حمایت در بازرگانی دولتی

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، سازمان بازرگانی و تنظیم بازار، با ادغام سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با شرکت بازرگانی دولتی ایران ایجاد می‌شود که لایحه ایجاد آن به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور، 29 دی در جلسه هیئت وزیران با قید دوفوریت به تصویب رسید و حالا برای انجام تشریفات قانونی به مجلس رفته است.

مهدی مشفق؛ مشاور رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و رئیس حوزه ریاست این سازمان، با اعلام جزئیات تازه‌ای از ایجاد سازمان بازرگانی و تنظیم بازار، گفت: تمامی امکانات، تعهدات، وظایف و ماموریت‌ها، ساختار و نیروی انسانی، اموال منقول و غیرمنقول با همه وظایف به سازمان بازرگانی و تنظیم بازار منتقل خواهد شد.

وی با بیان اینکه دولت باید از ساختارهای گسترده و عملیات موازی فاصله بگیرد تا هدف چابک‌سازی محقق شود، گفت: وزارت صمت و جهاد کشاورزی در حوزه بازرسی بازار مسئولیت‌هایی داشتند که این مسئولیت‌ها از عهده این دو وزارتخانه خارج و به مسئولیت‌های این سازمان اضافه شد.

ماده یک در قانون «تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی»، تمامی اختیارات، وظایف و امور مربوط به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، نظارت و انجام اقدامات لازم در موارد تجارت اعم از صادرات، واردات و تنظیم بازار داخلی محصولات و کالاهای اساسی زراعی، باغی و گیاهان دارویی شامل گندم، برنج، جو، ذرت، پنبه وش، روغن و دانه‌های روغنی، چای، سیب‌زمینی، پیاز، حبوبات، سیب، پرتقال، خرما، کشمش، قند، شکر و کنجاله و همچنین محصولات دامی، طیور و آبزیان شامل شیر و فرآورده‌های لبنی، گوشت سفید، گوشت قرمز، تخم‌مرغ و نیز پیله ابریشم را که بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، بهمن‌ماه سال 1391 به وزارت جهاد کشاورزی واگذار کرده است و حالا با تصویب این لایحه، تمامی وظایف و اختیارات عنوان شده در این ماده، از وزارت جهاد کشاورزی به سازمان بازرگانی و تنظیم بازار منتقل می‌شود.

مشفق با تاکید بر رویکرد استقرار حکمرانی بر مبنای داده، گفت: این سازمان با همکاری دو وزارتخانه‌ای که وظایف آنها را مترکز کرده، موظف است که تا پایان فروردین‌ماه 1402، در صورت تصویب لایحه، داشبورد مدیریتی را برای رصد و پایش بازار کالا و خدمات ایجاد کند. البته اولویت با کالاهای اساسی و نهاده‌های اولیه است.

منبع:

تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا