تولیدات، صادرات و واردات

میزان تسهیلات بانکی اختصاصی به بخش صنعت و تولید قابل‌قبول نیست

یونس ژائله در نود و سومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان در ابتدا با تشریح نقشه‌راه زنجیره تامین گندم گفت: در بخش تولید و تجارت گندم، کشور ایران دارای نقاط مثبتی چون برخورداری از سیلو و انبار، توانایی صادرات، وجود صنایع تبدیلی و زنجیره‌های محصولات غالب و امکان استفاده از موقعیت ترانزیتی است. وی ادامه داد: تقویت بخش کشاورزی پایدار و ترویج کشت گندم با استفاده از بذرهای مناسب، افزایش کیفیت آرد صادراتی با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، واردات ۱۰‌میلیون‌تن گندم از روسیه و قزاقستان و ایجاد صنایع وابسته و ایجاد کارخانه‌های کشتی‌سازی در شمال ایران با اخذ تسهیلات ۵۰‌درصدی از سوی دولت از جمله پیشنهادات ارائه‌شده در این بخش است.

ژائله، ارائه تسهیلات دولتی معادل ۵۰‌درصد جهت خرید کشتی برای بنادر شمال، کاهش ضایعات نان سنتی، راه‌اندازی هاب لجستیکی در جنوب کشور برای ترانزیت گندم از شمال به جنوب و صادرات به کشورهای همسایه جنوبی، رفع ممنوعیت واردات گندم و جلوگیری از ابلاغ بخشنامه‌های خلق‌الساعه و تک‌نرخی‌شدن ارز را از دیگر پیشنهادات قابل‌توجه در این بخش دانست.  رئیس اتاق تبریز در ادامه درخصوص پایین‌بودن میزان تسهیلات بانکی نیز گفت: باید طی سال، ۱۰‌برابر مبلغ فعلی جذب شده و به ارائه تسهیلات اقدام می‌شد. اگر در این‌خصوص آمار استان را با دیگر استان‌ها مقایسه کنیم، متوجه تفاوت‌ها می‌شویم.  محمد کلامی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی در این نشست درخصوص گزارش عملکرد مالیاتی استان گفت: ‌برابر با کل سهم مالیاتی استان در بودجه‌سال‌۱۴۰۰، فرار مالیاتی احصاشده که این فرارهای مالیاتی را مورد‌توجه ویژه قرار داده‌ایم تا اجحافی در حق تولیدکنندگان و فعالان واقعی بخش‌خصوصی صورت نگیرد.

وی ادامه داد: موضوع انتقال مالیات مس سونگون به استان نتیجه یک اتفاق مبارک و اتحاد بین فعالان بخش خصوصی، دولت و رسانه‌های استان بوده که این امر در حال تحقق است.

کلامی افزود: در بحث مالیات، بخش‌خصوصی باید به این باور برسد که اگر مالیات می‌دهد، به نفع استان و برای توسعه استان است. بابک محبوب علیلو، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی تبریز نیز در این نشست با اشاره به تسهیلات و منابع مصرفی بانک‌های استان گفت: درخصوص بانک‌های خصوصی استان، چرا باید اجازه داده شود که سرمایه‌های استان را جذب کرده اما هزینه‌کرد آنها در دیگر استان‌ها باشد.  ارائه گزارش عملکرد مالیاتی استان توسط اداره‌کل اقتصاد و دارایی و اداره‌کل امور مالیاتی استان پیرو نود و دومین نشست شورای استان، ارائه گزارش تسهیلات پرداختی بانک‌های استان به تمامی بخش‌های اقتصادی توسط شورای هماهنگی بانک‌های استان پیرو نود و دومین نشست شورای استان و بررسی پیش‌نویس دستورالعمل اجرایی طرح نوسازی و بازسازی صنایع کشور دستورجلسات این نشست بود.

نوشته های مشابه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا