تولیدات، صادرات و واردات

موانع توسعه گلخانه‌های کرمان

به گزارش روابط‌عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی کرمان، سیدمهدی طبیب‌زاده در هشتاد و دومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی با موضوع بررسی موانع توسعه گلخانه‌های استان و ارائه راهکارهای پیشنهادی، افزود: در ضرورت توسعه گلخانه‌ها شکی وجود ندارد و در استانی با ۲۵‌درصد باغات کشور باید در تکامل زراعت و باغبانی، بالندگی کشاورزی با مبحث گلخانه‌ها تکمیل شود. وی ادامه داد: توسعه گلخانه‌ها باعث افزایش راندمان تولید به‌منظور حضور در بازارهای جهانی و راهکار مناسبی برای تولید با توجه به گران‌شدن و کمبود آب است.

طبیب‌زاده، با اشاره به اینکه حضور جوانان دانش‌آموخته باعث آغاز تحول در کشت‌های گلخانه‌ای شده‌است، گفت: در حال‌حاضر طرح توسعه راهبردی استان منطبق با شرایط گلخانه‌هاست که می‌توان آن را در استان و حتی در کشور به‌عنوان الگو مطرح کرد. رئیس اتاق کرمان بیان کرد: برای تکمیل زنجیره توسعه گلخانه‌ها بحث حمل‌ونقل نیز باید تسهیل شود و در این زمینه نیاز به تعداد بیشتری از کانتینرهای یخچال‌دار وجود دارد که تعداد فعلی پاسخگوی نیاز تولید محصولات کشاورزی نیست.

وی ادامه داد: در این زمینه پیشنهاد ورود کانتینرهای یخچال‌دار حتی دست‌دوم مطرح است که می‌تواند کمک بسزایی در این حوزه داشته باشد. طبیب‌زاده خاطرنشان کرد: احداث گلخانه‌های مدرن و تولید بذر هیبریدی موردنیاز گلخانه‌ها باید در استان به‌صورت جدی دنبال شود زیرا تمامی بذر هیبریدی مورد‌استفاده وارداتی است و ممکن است به علت وجود برخی تحریم‌ها اشتغال و تولید این حوزه به‌خطر بیفتد.

سرمایه‌گذاران برای احداث گلخانه‌های وسیع حمایت شوند

در ادامه این نشست استاندار کرمان با بیان اینکه اقلیم مناسب استان برای توسعه گلخانه‌ها نعمت و ظرفیت مناسبی است، گفت: اشتغال، صادرات و ارزآوری در این حوزه وجود دارد و باید به سرمایه‌گذاران برای راه‌اندازی گلخانه‌های وسیع کمک شود. محمدمهدی فداکار، افزود: در رابطه با حل مشکلات موجود برای راه‌اندازی سامانه هوشمند نظارت و ارزیابی سموم، با سازمان محیط‌زیست مذاکرات لازم انجام خواهد شد.

نوشته های مشابه

وی در رابطه با کمک به موضوع پژوهش و تحقیقات استان بیان کرد: در صورت امکان، اعتباری از بخش مدیریت بحران استان برای پژوهش‌های مطرح‌شده در حوزه تولید بذر و سرمازدگی پسته و… تا پایان سال‌انتقال خواهیم داد. استاندار کرمان بر راه‌اندازی تولید قطعات احداث گلخانه‌ها و برطرف‌کردن مشکل اسناد اراضی باغی و کشاورزی در قالب طرح کاداستر تاکید کرد.

غرفه دائمی عرضه محصولات کرمان در عمان و روسیه

در ادامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای‌اسلامی گفت: دستاوردهای دانش‌بنیان و دانش فنی دانشگاه‌های استان در حوزه‌های بذر، کود و سم ارائه شود تا برای تحقق تولید گسترده آنها مدل‌های اقتصادی تهیه و تدوین شود. محمدرضا پورابراهیمی، در رابطه با مسائل حمل محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای خاطرنشان کرد: مجوز‌هایی برای ورود برخی وسایل حمل‌ونقل در حال اخذ‌شدن است که اگر شرکتی در استان در این حوزه فعال باشد، می‌تواند از این فرصت استفاده کند.

وی در حوزه صادرات محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای نیز افزود: سازمان توسعه‌تجارت دو مرکز تجاری در عمان و روسیه راه‌اندازی کرده و رایزنان بازرگانی کشور در آنجا مستقر هستند که با کمک بخش‌خصوصی می‌توان غرفه‌ای دائمی برای عرضه محصولات استان در این کشورها راه‌اندازی کرد. پورابراهیمی، تصریح کرد: همچنین روس‌ها برای سرمایه‌گذاری در بحث احداث گلخانه‌ها در جنوب استان اعلام آمادگی کرده‌اند.

تولید دانش در صنعت گلخانه حمایت شود

در ادامه این نشست رئیس‌کل دادگستری استان کرمان گفت: در حمایت از توسعه گلخانه‌ها باید حلقه و زنجیره حمایتی را قبل، حین و بعد از تولید اصلاح کرد زیرا اگر هریک از این حلقه‌های زنجیره تکمیل نشود، کار محقق نخواهد شد. حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی افزود: استان کرمان ظرفیت‌های بزرگ و مهمی در حوزه کشارزی و گلخانه‌ها دارد اما باید این حوزه به سمت علمی‌شدن و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا پیش‌ برود که در این زمینه می‌توان از موسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد.

وی عنوان کرد: برای توسعه گلخانه‌ها به مطالعات تحقیقاتی ارزشمند نیاز داریم که باید در این زمینه از مجموعه‌های تحقیقاتی و پژوهشی فعال در زمینه بذر، سم و احداث گلخانه‌ها حمایت شده تا دانش تولید شود و در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد. حجت‌الاسلام حمیدی، تصریح کرد: باید از سرمایه‌گذاران بزرگ نیز برای تکمیل زیرساخت‌های گلخانه‌ها حمایت شود و دستگاه‌های مختلف تعهدات خود را به‌خوبی انجام دهند و دولت در زمینه بازاریابی و صادرات به تولیدکنندگان کمک کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا