تولیدات، صادرات و واردات

ایستگاه آخر نظارت بر انتخابات اتاق

به گفته این مقام انتخابات اتاق بازرگانی، نتایج به محض اتمام بررسی‌‌‌‌‌‌ها، یا شامگاه چهارشنبه یا صبح روز پنج‌شنبه به تفکیک اتاق‌های کشور اعلام خواهد شد. سنجابی خبر می‌دهد: تمامی حوزه‌‌‌‌‌‌ها در این دوره حدنصاب دارند و در نتیجه رای‌‌‌‌‌‌گیری در همه حوزه‌های انتخاباتی برگزار می‌شود و حوزه‌‌‌‌‌‌ای نیست که از این نظر مشکلی داشته باشد.

پیش از این مسائلی از سوی نمایندگان مطرح شد مبنی‌بر اینکه قادر به برقراری ارتباط با مقام‌‌‌‌‌‌های انتخاباتی نیستند و مکانی برای این کار وجود ندارد و این مشکل را مربوط به سامانه‌‌‌‌‌‌ای‌شدن امور انتخاباتی توصیف‌کردند.

 سنجابی در پاسخ به این مساله می‌گوید: انجمن نظارت بر انتخابات ۱۰خط تلفن، یک ایمیل فعال، ۱۵ میز کارشناسی و یک سخنگوی فعال دارد و در طبقه هشتم ساختمان جدید اتاق ایران مستقر است.  به گفته دبیر انجمن نظارت از مجموع ۲۱۵۶ کاندیدایی که ثبت‌نام کرده‌اند بیش از ۴۰۰ نفر مراجعه حضوری داشته‌اند و به اظهارات آنها به شکل حضوری رسیدگی شده‌است. بحث دوتابعیتی‌‌‌‌‌‌ها بار دیگر مطرح شده و او در پاسخ به این پرسش که آیا دو تابعیتی‌‌‌‌‌‌‌بودن مشکلی برای کاندیداها خواهد بود یا نه، پاسخ می‌دهد: طبق قانون جز هیات‌رئیسه تکلیفی برای انجمن نظارت برای استعلام در این زمینه نیست؛ اما چنانچه نهادهای نظارتی مکاتبه‌‌‌‌‌‌ای در این زمینه داشته باشند به گونه‌ای نیست که انجمن نظارت، صالح به رسیدگی به آن نباشدو در این مورد صلاحیت دارد. اما به گفته او تاکنون هیچ مکاتبه‌‌‌‌‌‌ای در این زمینه انجام نشده‌است. سنجابی درباره تغییر گروه‌ها خبر می‌دهد: هیات‌‌‌‌‌‌های اجرایی وفق بخشنامه به هیات‌‌‌‌‌‌های نظارت باید برای اعضایی که به شکل داوطلبانه اقدام به تغییر گروه می‌کنند و اسناد مثبته برای این کار را دارا هستند مراحل تغییر گروه را انجام دهند.  این عضو اجرایی انتخابات اضافه می‌کند: درباره مساله‌ای که مطرح شد مبنی‌بر اینکه ممکن است تعدادی پس از اعلام اهلیت‌ها که مهلت آن پس از اتمام زمان تغییر گروه است، بخواهند اقدام به این کار کنند، برای این افراد چنانچه نیاز داشته باشند یک روز اضافی درنظر گرفته خواهد شد.

سرگیجه ائتلاف‌‌‌‌‌‌ها

اما در بخش اخبار غیررسمی بر اساس شنیده‌‌‌‌‌‌ها طیف سنتی اتاق بازرگانی که مطابق گفته‌‌‌‌‌‌های اولیه قرار به ائتلاف با جریان «برای فردا» داشت، در جلسات اولیه به نتیجه قطعی نرسیده  و احتمال دارد این ائتلاف اصلا شکل نگیرد. دو منبع مستقل و متفاوت این مطلب را تایید می‌کنند.  همچنین شنیده‌‌‌‌‌‌های دیگری وجود دارد که مطابق آن جریان سنتی اتاق با پیشگامان تحول وارد مذاکره شده‌اند که تاییدشده نیست.

نوشته های مشابه

ائتلاف اتاق‌نوین نیز پس از پیشگامان تحول دومین جریانی است که به شکل غیررسمی از لوگوی خود رونمایی کرد و منشور اخلاقی و فراخوان انتخاباتی را منتشر کرد. یک منبع نزدیک به این جریان در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: بحث ما این است که برخی رویه‌‌‌‌‌‌های موجود در اتاق باعث اختلال در کارکرد این نهاد شده‌است؛ برای نمونه ما با پدیده «دلالی تصمیم خوب» مواجه هستیم. او در توضیح این مطلب می‌گوید: در دوره فعلی این‌گونه بود که دسترسی برای بسیاری فعالان با واسطه افراد میانه ممکن بود و دسترسی به هیات‌‌‌‌‌‌رئیسه وجود نداشت و این مسائلی است که باید تغییر کند.

 او با اعلام این مطلب می‌افزاید: برای انتخابات نیز اتاق نوین پیگیر این ایده است که از تکثر لیست‌‌‌‌‌‌ها جلوگیری شود تا خرد‌شدن آرا موجب نشود جبهه‌‌‌‌‌‌ای که آرا و خط‌مشی یکسان دارند نتیجه مطلوب را نگیرند. اما یک منبع مطلع از مسائل پیشگامان تحول در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» خبری جدید می‌دهد و یکی از گزینه‌‌‌‌‌‌های این جریان را عدم‌حضور در انتخابات اعلام می‌کند. به گفته این منبع مطلع تصمیم این جریان اکنون شامل هر ۳‌گزینه عدم‌حضور و حضور مستقل و ائتلاف در انتخابات است. او در توضیح این مطلب می‌گوید: مهم وضعیتی است که بر انتخابات حاکم است و چنانچه برای دوستان مشخص شود این انتخابات شرایط یک انتخابات دموکراتیک و عادلانه را ندارد دلیلی برای شرکت در انتخابات وجود ندارد. او در شرایط کنونی کشور ساختن اتاقی را که سالم و مفید باشد، مهم‌تر از هر مساله‌‌‌‌‌‌ دیگر می‌داند؛ اتاقی که بتواند با نظام سیاسی تعامل کند و نیز بتواند این روابط را متقابل و دو طرفه کند. این چهره نزدیک به این جریان می‌گوید: حقیقتا قصد دوستان فعال در پیشگامان تحول کسب کرسی نیست و تعداد صندلی‌‌‌‌‌‌های آن کمترین درجه اهمیت را دارد، اما چنانچه بتوانند فعالیت مفید داشته باشند وارد خواهند شد و چنانچه گروهی را با استانداردهای خود مطابق ببینند حمایت نیز خواهند کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا