تولیدات، صادرات و واردات

تداوم افت فشار تجارت کالایی جهان

شاخص فشارسنج تجارت کالایی به کمتر از شاخص حجم تجارت کالایی رسیده است، در حالی که در سه‌ماهه چهارم سال به دلیل تاب‌‌‌آوری صادرات در اروپا و آمریکا به ۶/ ۱۰۶ رسیده بود. داده‌‌‌های اولیه حاکی از آن است که پس از انتشار آمار حجم تجارت سه‌ماهه چهارم، شاخص تجارت کالا نیز به همین صورت نشان‌دهنده کاهش رشد خواهد بود.

براساس این گزارش، حجم تجارت جهانی کالا در سه‌ماهه سوم ۲۰۲۲ نسبت به سه‌ماهه مشابه سال قبل ۶/ ۵‌درصد افزایش داشته است. در همین حال، رشد تجمیعی سالانه برای ۹ماه سال ۲۰۲۲ به ۴/ ۴‌درصد رسیده که بالاتر از پیش‌بینی ۵/ ۳درصدی سازمان تجارت جهانی است که اکتبر گذشته برای کل سال منتشر شده بود. سیر نزولی تجارت کالایی در سه‌ماهه چهارم، رشد تجارت واقعی را با پیش‌بینی سازمان تجارت جهانی برای ۲۰۲۲ مطابقت خواهد داد. از آنجا که ظرفیت کانتینری بنادر چین و سفارش‌‌‌های صادراتی جدید براساس شاخص‌‌‌های مدیران خرید (PMI) درحال افزایش هستند، ممکن است کاهش تجارت کالایی موقت باشد.

همه زیرشاخص‌‌‌های فشارسنج کالایی، به‌جز شاخص محصولات خودرویی (۸/ ۱۰۵) با کاهش مواجه شده‌‌‌ و پایین‌‌‌تر از روند قرار گرفته‌‌‌اند. بالاتر بودن روند شاخص محصولات خودرویی نیز به دنبال بالا بودن فروش و افزایش تولید در آمریکا، اروپا و ژاپن اتفاق افتاده است. شاخص سفارش‌‌‌های صادراتی (۴/ ۹۷) پایین‌تر از روند باقی مانده است، اما درحال رشد است که از افزایش احتمالی سفارش‌‌‌های صادراتی در آینده نزدیک حکایت دارد. از سوی دیگر، زیرشاخص‌‌‌های حمل‌‌‌ونقل کانتینری (۳/ ۸۹)، حمل‌‌‌ونقل هوایی (۸/ ۸۷)، قطعات الکترونیکی (۹/ ۸۴) و مواد خام (۰/ ۹۲) همگی پایین‌‌‌تر از روند قرار دارند و با کاهش مواجه هستند که نشان‌دهنده این واقعیت است که مشکل در تجارت بسیار گسترده است و بر بسیاری از بخش‌‌‌ها تاثیرگذار بوده است.

نوشته های مشابه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا