صنعت، معدن و تجارت

احتمالا در انتخابات پیش رو نفوذ دولت در اتاق بازرگانی بیشتر شود / اتاق مردسالار است

احتمالا در انتخابات پیش رو نفوذ دولت در اتاق بازرگانی بیشتر شود / اتاق مردسالار است

اقتصادآنلاین – فاطمه جوادی؛ ساقی باقری‌نیا، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی گفت: رقابت بخش دولتی با بخش خصوصی، (بخش دولتی با بودجه کلانی که در اختیار دارد و یک رقابت نابرابر و غیرمنصفانه‌ای با بخش خصوصی دارد) تاخیر در صدور مجوزها و پروانه ساخت، تعدد آیین‌نامه‌ها، موانع گمرکی که برای واردات مواد اولیه و قطعات وجود دارد و گاها شاهد وقفه یک ساله هستیم و قیمت‌گذاری دستوری از مشکلات و چالش‌های عمده بخش تجهیزات پزشکی است. 

باقری‌نیا افزود: متاسفانه کشور ما از ۸۰ سال پیش تا الان همیشه واردات محور بوده و مصرف کننده هم جنس خارجی را ترجیح داده، نمی‌خواهم بگویم جنس ایرانی عالی است، اما امکانات و تجهیزاتی که کشورهای اروپایی دارند، قابل مقایسه با ایران نیست. با موانعی که وجود دارد تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در چند سال اخیر از جان و دل مایه گذاشته‌اند. ضمن این که کار بازرگانان نسبت به تولیدکنندگان خیلی پرسودتر است و ما همیشه می‌گوییم که تولیدکننده یا عاشق است یا دیوانه.

وی ادامه داد: در این سال‌ها اتاق بازرگانی هیچ‌گونه حمایتی از تولیدات تجهیزات پزشکی نداشته، این به دلیل عدم حضور نماینده بخش تجهیزات پزشکی در اتاق و همچنین به خاطر مشکلات زیرساختی خود اتاق بوده، اتاق یک سری کمیسیون دارد از جمله کمیسیون تجهیزات پزشکی، این کمیسیون‌ها عملا فقط یک چیز دکوری هستند و هیچ‌گونه خروجی نداشته است، در حالی که کمیسیون‌ها کارشان این است که تخصصی روی این موضوعات کار کنند و به اتاق ارائه کند تا بتواند به بخش خصوصی کمک کند.  

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی تصریح کرد: موضوع دیگر این است که اتاق یک مقداری از استقلال‌اش فاصله گرفته، اتاق باید خصوصی باشد تا بتواند مدافع بخش خصوصی باشد اما متاسفانه در چند سال اخیر نفوذ دولت در اتاق زیاد شده و متاسفانه داریم می‌بینیم که احتمالا در انتخابات پیش‌رو این نفوذ بیشتر هم خواهد شد. 

باقری‌نیا گفت: رای‌دهندگان باید حواسشان باشد که چه کسانی را به اتاق می‌فرستند، چرا که بعضی افراد دولتی بودند و آمده‌اند به عنوان کاندیدای بخش خصوصی ثبت‌نام کردند. امیداوارم در انتخابات پیش‌رو اتفاقی نیفتد که استقلال اتاق بیش از این خدشه‌دار شود، چون الان هم به اندازه کافی خدشه‌دار شده است.  

وی بیان کرد: موضوع دیگر این است که اتاق بسیار مردسالار است و بیشتر افراد حاضر آقایان هستند. تعداد کاندیدای خانم در اتاق بازرگانی تهران از ۱۹۳ نامزد، ۹ نفر و کمتر از ۵ درصد است. قائل به تفکیک جنسیتی نیستم و باید فرد اصلح انتخاب شود، اما این اعتقاد را دارم که ما بسیار خانم‌های توانمندی داریم که در ایران کار می‌کنند و باید به آنها عرصه داد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا