تولیدات، صادرات و واردات

تخصیص ارز به صنعت لوازم‌خانگی از تالار دوم مرکز مبادله

وی با بیان اینکه نرخ ارز مواد اولیه لوازم‌خانگی از ۲۸‌هزار و ۵۰۰‌تومان به بیش از ۳۵‌هزار‌تومان رسیده، گفت: البته برای تامین همین ارز هم تولیدکنندگان با مشکلاتی مواجه هستند و گفته می‌شود، در اصل بانک‌مرکزی تخصیص ارز را انجام داده، اما می‌گوید از تالار دوم دریافت کنید که آنجا هم به اندازه نیاز همه ارز نیست.

به گفته دبیرکل انجمن صنایع لوازم‌خانگی ایران به‌طور متوسط ۳۰‌درصد مواد اولیه صنعت لوازم‌خانگی را از طریق واردات و مابقی  از داخل تامین می‌شود.

از دوم اسفند ماه مرکز مبادله ارز و طلای ایران بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار فعالیت رسمی خود را در حوزه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) آغاز کرد. در مرحله نخست تالار ارز خدماتی و تالار حواله در آن گشایش شد. با راه‌اندازی این مرکز اعلام شد که منابع لازم ارزی از محل صادرات شرکت‌های صنایع پتروشیمی، مس، معادن، فولاد، پالایش نفت، قیر و سایر صادرکنندگان در تالار حواله ارزی مرکز مبادله ارز و طلای ایران تامین و جهت فروش به واردکنندگان عرضه می‌شود، اما تامین ارز بابت واردات دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی همچنان با نرخ ۲۸‌هزار و ۵۰۰‌تومان بر بستر سامانه نیما کماکان ادامه خواهد یافت، بنابراین در اطلاعاتی که از این مرکز منتشرشده صحبتی از مواد اولیه تولید نشد، اما گمانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زنی تولیدکنندگان این بود که احتمالا باید ارز موردنیاز خود را از تالار دوم، یعنی تالار حواله ارزی مرکز مبادله ارز و طلا تامین کنند که با صحبت‌های اخیر بعضی انجمن‌ها به‌نظر می‌رسد این موضوع صحت دارد، بااین‌حال هنوز اظهارنظر رسمی در این رابطه نشده‌است.

نوشته های مشابه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا