صنعت، معدن و تجارت

وزارت بازرگانی یعنی واردات بی کیفیت در حجم بالا! / تفکیک وزارت صمت برای حل تورم کارساز نخواهد بود

وزارت بازرگانی یعنی واردات بی کیفیت در حجم بالا! / تفکیک وزارت صمت برای حل تورم کارساز نخواهد بود

به گزارش اقتصادآنلاین؛ اخیراً بار دیگر مسئله تشکیل وزارت بازرگانی مطرح شده است. موضوعی که به شدت جای نگرانی دارد این است که تجربه پیشرفته ترین اقتصادهای دنیا موید لزوم همراهی بخش بازرگانی هر وزارتخانه ذیل وزارتخانه مربوطه است. به عبارت دیگر، تولید و بازرگانی دو حوزه منفک از یکدیگر نیستند و باید توامان با هم در هر وزارتخانه تولیدمحور وجود داشته باشند. تشکیل وزارت بازرگانی مخالف این گزاره است و به تأکید بیشتر بر واردات و تضعیف تولید داخلی منجر می شود. بنابراین، مدیریت واحد زنجیره تولید و جلوگیری از انتزاع مدیریت بازرگانی از مدیریت تولید در کشور امری ضروری به نظر می رسد. 

موافقان تشکیل وزارت بازرگانی اعلام می کنند که تشکیل این وزارتخانه به حل مشکلات فعلی کشور منجر می شود. حال آنکه ما در گذشته نیز تجربه منفک بودن وزارت بازرگانی از وزارت صنایع و معادن را داشته ایم. در آن زمان واردات بی رویه به تولید داخلی ضربه زد و اقتصاد کشور را با مشکلات جبران ناپذیری مواجه کرد. به نظر می رسد، تشکیل دوباره وزارت بازرگانی گامی به عقب است و به جز افزایش هزینه های دولت و بزرگ تر کردن آن ثمری ندارد. نظرات همایون نجف آبادی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس را در این خصوص جویا شدیم که در ادامه می‌خوانید.  

نجف آبادی در خصوص تشکیل وزارت بازرگانی و مشکلاتی که برای کشور به وجود می آورد، تصریح کرد: ما سابقه مجزا بودن وزارت بازرگانی را داشته ایم. در آن زمان هم مشکلات وجود داشت. الان هم که وزارت بازرگانی و صنایع و معادن با یکدیگر ادغام شده اند، باز هم شاهد بروز مشکلات هستیم. بنابراین مشکل اصلی در ادغام و یا تفکیک وزارتخانه ها نیست. به عبارت دیگر، در شرایط فعلی تشکیل مجدد وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد. 

وی در ادامه گفت: به نظر نمی رسد تشکیل وزارت بازرگانی به جز تحمیل بودجه ای کلان بر دولت عایدی دیگری داشته باشد. به نظر من بهتر است شرایط فعلی را حفظ کنیم و در چارچوب های موجود به فکر چاره جویی برای مشکلات باشیم. تصور نمی کنم ایجاد وزارت بازرگانی بتواند مشکلی را حل کند و تأثیری بر بهبود معیشت مردم داشته باشد. 

این نماینده مجلس در خصوص لزوم عمل به اجرای قوانین موجود از جمله قانون تمرکز وظایف و اختیارات کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: ما قوانین خوب در کشورمان کم نداریم و به لحاظ قانونی مشکلی وجود ندارد. تنها موضوع این است که قوانین به درستی اجرا شوند تا نتیجه مطلوب به دست آید. اگر قوانین موجود به درستی اجرا شوند، نیازی به تصویب قوانین جدید نداریم و بسیاری از مشکلات فعلی حل خواهد شد. متاسفانه در حال حاضر اعمال قانون به صورت سلیقه ای انجام می شود و برخی قوانین در دستور کار قرار می گیرد و برخی مغفول می مانند. همین امر مشکلاتی را به دنبال دارد. 

وی در ادامه گفت: مشکلات اقتصادی کشور فقط به مسائل مدیریتی و وجود و یا نبود یک وزارتخانه ربط ندارد، موضوعات دیگری هم وجود دارد که اجتناب ناپذیر است. اما در حال حاضر بهترین راهکار این است که یک وزیر کارآمد با تعهد بالا روی کار بیاوریم تا بتواند با تیمی مجرب بهتر از الان کارها را پیش ببرد. تأسیس وزارت بازرگانی برای حل مشکل تورم و تلاطم قیمتی کالاهای اساسی کارساز نخواهد بود و فقط بر مشکلات فعلی اضافه می کند. 

نجف آبادی تصریح کرد: متاسفانه تجربه گذشته وجود وزارت بازرگانی مجزا، تأکید بر واردات بود و این موضوع ضربه شدیدی به تولید ملی وارد کرد. کالاهای بی کیفیت در حجم بالا وارد کشور شد و اقتصاد را با مشکل مواجه کرد. معنی واقعی امور بازرگانی هم توجه به واردات است و هم به صادرات. 

وی در پایان خاطرنشان کرد که نتیجه گزارش مرکز پژوهش های مجلس در خصوص لزوم وحدت مدیریت امور تجاری و تولید درست است. گزارش مورد بحث تصریح می کند که مسئولیت واحد تولید و تجارت، به نفع تولید ملی است  و کمک می کند تولیدات کشور در بازارهای جهانی از شرایط بهتری برخوردار شوند. همچنین در این گزارش آمده که سیاستهای واردات و صادرات در صورت مدیریت واحد تولید و تجارت به ثمر خواهد نشست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا