صنعت، معدن و تجارت

اقتصاد سوپرمارکت نیست که صبح کرکره را بالا و شب پایین بکشید / یک دورنمای روشن وجود ندارد

اقتصاد سوپرمارکت نیست که صبح کرکره را بالا و شب پایین بکشید / یک دورنمای روشن وجود ندارد

اقتصادآنلاین- فاطمه جوادی؛ احمدرضا فرشچیان، فعال اقتصادی در رابطه با وضعیت اقتصادی کشور به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: بزرگترین مشکل عدم وجود یک دورنمای روشن است، هیچ کس نمی‌داند که وضعیت به چه سمتی پیش می‌رود. با تلاطم نرخ ارز که در کشور وجود دارد، برنامه‌های فعالین اقتصادی بهم خورده و هیچ کس از فردا خبر ندارد که چه می‌خواهد بشود و بر چه پایه‌ای برنامه‌ریزی کند.

فرشچیان افزود: اقتصاد ثبات و یک برنامه مشخص برای مدت زمان مشخص می‌خواهد تا فعالان اقتصادی برنامه‌ریزی و کار کنند، اما متاسفانه شرایط اقتصادی خیلی سختی داریم که بدتر از آن هم تلاطم‌های اقتصادی است که می‌بینید موج‌هایی بلند می‌شود و بعد از یک هفته، ده روز فروکش می‌کند. نه بلندشدن این موج‌ها و نه فروکش کردن آنها مبنای اقتصادی ندارد و همه صرفا جوسازی است.

وی ادامه داد: بعید می‌دانم مسائل سیاسی و توافقات اخیر در مسائل اقتصادی تاثیر بگذارد، برقراری رابطه با عربستان چه ربطی به مسائل اقتصادی دارد، زیربنا و تنگناهای اقتصادی یک جای دیگر است و این‌ها فقط یک مقدار روابط سیاسی، مبادلات و نشست‌ها را تسهیل می‌کند و در اساس اقتصاد کشورمان تاثیری ندارد.

این فعال اقتصادی با اشاره به حوزه تخصصی فعالیت خود که فرآوری و صادرات کالای کشاورزی و تامین مواد اولیه صنایع غذایی است، گفت: چه صادرات و چه واردات شدیدا در حال ضربه خوردن از نوسانات ارزی کشور است. عدم ثبات ارزی به‌ویژه در حال ضربه زدن به صادرات است.

فرشچیان گفت: چالش دیگر عدم استمرار قوانین و تغییر آن طی هر هفته و هر ماه است که امکان برنامه‌ریزی را از فعالان اقتصادی سلب کرده است.

این فعال اقتصادی در پایان گفت: اقتصاد سوپرمارکت نیست که صبح کرکره را بالا و شب پایین بکشید، اقتصاد برنامه‌ریزی و پیش‌بینی می خواهد و زمان می‌برد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا