صنعت، معدن و تجارت

اگر نقدینگی مدیریت نشود، اقتصاد کشور با چالش مواجه می شود / به شرط برنامه ریزی، معدن می تواند جای نفت را بگیرد

اگر نقدینگی مدیریت نشود، اقتصاد کشور با چالش مواجه می شود / به شرط برنامه ریزی، معدن می تواند جای نفت را بگیرد

اقتصادآنلاین – فاطمه جوادی؛ جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص ارزیابی حوزه صنعت و معدن در یک سال گذشته به اقتصادآنلاین گفت: رشداقتصادی مثبت بوده، نشان داده که در حوزه صنعت تلاش‌های خوبی صورت گرفته، اگرچه اینها کافی نیست و لازم بوده، مخصوصا در حوزه معادن ظرفیت‌های بزرگی وجود دارد و باید تلاش‌های بیشتر از این صورت گیرد. در ابتدای مجلس و دولت هم مقام معظم رهبری روی این موضوع تاکید داشتند، معدن می‌تواند جای نفت را بگیرد، به شرط این که برایش برنامه داشته باشیم و از خام فروشی جلوگیری کنیم. باید کاری بکنیم که معادن با یک ارزش افزوده بالایی به مرحله صادرات برسد.

حسینی کیا درخصوص کشف لیتیوم نیز گفت: ایرانی اسلامی مملو از کانسارهای فلزی است که امروزه به بخشی از آن در اکتشافات جدید رسیده‌اند، نشان دهنده آغاز خوبی است، این می‌تواند به فاصله گرفتن از خام فروشی کمک کند تا هم در روند صادرات یک اشتغال‌زایی داشته باشیم و هم به خودکفایی در تامین نیازهای کشور برسیم.

وی در رابطه با وضعیت بازار خودرو گفت: بازار خودرو به دلیل ناترازی که در عرضه و تقاضا وجود دارد، بازار آشفته‌ای است، با تدبیر اخیر دولت فقط دست دلالان کوتاه شده و برای مشتری سودی به همراه نداشته است، باید تلاش کرد تا تولید به میزان کافی باشد و در صورت وجود ناترازی، واردات انجام شود.

این نماینده مجلس افزود: باید کمک کنیم نقدینگی از بازار خودرو، سکه و طلا به سمت تولید و اشتغال حرکت کند، نقدینگی هر چقدر به سمت خودرو بیاید، باعث ویرانی قطعه‌سازی و خودروسازی می‌شود. اگر نتوانیم این نقدینگی را مدیریت کنیم، اقتصاد ما دچار چالش جدی خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا