تولیدات، صادرات و واردات

درخواست اتاق آبادان برای اعطای تخفیف‌های گمرکی

ضرورت جلوگیری از اعمال قوانین دست‌‌‌‌‌‌وپاگیر

نایب‌‌‌‌‌‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی آبادان نیز در این جلسه اظهار کرد: شهر آبادان سابقه تجارت بسیار خوبی داشته و وضعیت فعلی قابل‌‌‌‌‌‌تصور نیست که در گذشته چه اقتصاد فعالی داشته‌است. حسن افخمی افزود: قبل از جنگ تحمیلی عمده واردات کشور از طریق شهرهای آبادان و خرمشهر انجام می‌‌‌‌‌‌شده‌است. وی تاکید کرد: مردم آبادان سواد تجارت و ارتباطات بین‌المللی را دارند، ولی متاسفانه به‌‌‌‌‌‌اندازه‌‌‌‌‌‌ای قوانین و بخشنامه‌‌‌‌‌‌های دست‌‌‌‌‌‌وپا گیر جلوی مردم می‌‌‌‌‌‌گذاریم که همه از فعالیت‌‌‌‌‌‌های اقتصادی دور می‌شوند. نایب‌‌‌‌‌‌رئیس اتاق آبادان تصریح کرد: یک صادرکننده با‌ هزاران مشکل کالای خود را صادر می‌کند، باید مورد حمایت قرار گیرد و از اعمال قوانین دست‌‌‌‌‌‌وپاگیر جلوگیری شود.

کلید رونق تجارت در دست گمرک است

نایب‌‌‌‌‌‌رئیس دوم اتاق آبادان نیز در این جلسه اظهار کرد: اقتصاد بدون تجارت معنی ندارد و این دروازه تجارت در دستان گمرک است. گمرک می‌تواند کاری کند این دروازه بچرخد یا آن را کم‌رونق کند. داود احمدزاده ادامه داد: بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند واردات ضد‌تولید است، درصورتی‌که واردات مکمل تولید است. وی با بیان اینکه سیستم گمرک کشور قدیمی است و به‌‌‌‌‌‌روز نیست، بیان کرد: کمترین میزان واردات در سطح گمرکات مربوط به آبادان است. نایب‌‌‌‌‌‌رئیس اتاق آبادان گفت: می‌گویند لنج در سال ‌می‌تواند فقط دو سفر دریایی داشته باشد. این موضوع سبب‌شده لنج‌‌‌‌‌‌داران از نظر اقتصادی با چالش مواجه شوند. احمدزاده ادامه داد: بسیاری معتقدند در مناطق آزاد میزان قاچاق بالا بوده و این در حالی است که در شهر آبادان هیچ‌‌‌‌‌‌گونه کالای قاچاقی وجود ندارد.

قوانین گمرکی در همه نقاط کشور یکی باشد

در ادامه این نشست، عضو هیات‌نمایندگان اتاق آبادان اظهار کرد: دسترسی به آب‌های آزاد، کشاورزی، نفت و گاز و… فقط بخشی از ظرفیت‌های شهر آبادان است که چنانچه کشورهای اروپایی هرکدام از این مزیت‌ها را داشته باشند، بهترین استفاده‌‌‌‌‌‌ها از آن می‌شود. دشتی تاکید کرد: باید قوانین گمرکی در همه نقاط کشور یکی باشد و تلاش شود بازرگان، فعال‌تر شود نه اینکه جلوی فعالیت وی گرفته شود.

تسهیلات گمرک برای فعالان مجاز اقتصادی

رئیس‌‌‌‌‌‌کل گمرک ایران در این جلسه اظهار کرد: بسیاری از نمایندگی‌‌‌‌‌‌های بزرگ کشور ابتدا در آبادان بوده‌‌‌‌‌‌اند. محمد رضوانی‌فر اقتصاد بدون تجارت را بی‌‌‌‌‌‌معنی دانست و افزود: ابلاغ‌کننده حدود ۹۴‌درصد بخشنامه‌‌‌‌‌‌ها، گمرک نیست. وی با بیان اینکه همه قوانین محدود به گمرک نیست، توضیح داد: سیاستگذاری درخصوص اینکه هر صادرکننده چقدر از ارز را تا چه زمانی برگرداند با بانک‌مرکزی است. رئیس‌‌‌‌‌‌کل گمرک ایران ادامه داد: درخصوص پلیس اقتصادی، در قوانین امور گمرکی مسوولیت‌های گمرک را مشخص کرده‌است. شیوه‌‌‌‌‌‌نامه‌‌‌‌‌‌ای داریم و هرکس برخلاف شیوه‌‌‌‌‌‌نامه عمل کند، دچار تخلف شده‌است. رضوانی‌فر توضیح داد: در گمرک تسهیلاتی برای فعالان مجاز اقتصادی وجود دارد. باید ترکیب واردات و صادرات اصلاح شود. ترکیب واردات و صادرات مهم است و سبب خلق‌ثروت می‌شود. وی تاکید کرد: برای انبارهای اختصاصی حمایت لازم را می‌کنیم زیرا تسهیلگری خوبی می‌کند و آن را در اولویت قرار می‌دهیم.

نوشته های مشابه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا