تولیدات، صادرات و واردات

کاهش توان رقابتی صنعت نساجی

کاهش توان رقابتی صنعت نساجی

در همین حال، عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: بررسی، تمدید و صدور مجوز فعالیت واحدهای تجاری، صنعتی و معدنی با استقرار دولت سیزدهم تسهیل شد.

علیرضا حائری در گفت‌‌‌وگو با «ایرنا» در این خصوص افزود: بررسی، تمدید و صدور مجوز فعالیت واحدهای تجاری، صنعتی و معدنی در استان‌‌‌ها پس از استقرار دولت سیزدهم به خانه‌‌‌های صمت استانی واگذار و همین موضوع سبب شده است تا شاهد روانی و سهولت انجام کارها در این حوزه باشیم.

وی بیان کرد: به‌‌‌علاوه، خانه‌‌‌های صنعت، معدن و تجارت در سراسر کشور از بخش خصوصی هستند و بالطبع شناخت خوبی از اهلیت افراد و فعالان اقتصادی دارند که همین موضوع به بهبود عملکرد خواهد انجامید. عضو جامعه متخصصان صنعت نساجی ایران در ادامه به احتمال لغو تحریم‌‌‌ها اشاره و با تاکید بر لزوم آمادگی برای این شرایط از سوی شرکت‌ها، تصریح کرد: در این صورت، اولویت صنعت نساجی بر بازسازی و نوسازی ماشین‌‌‌آلات، تجهیزات و خطوط تولید است.

نوشته های مشابه

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته این مشکل و عقب‌افتادن از دانش و صنعت روز جهان سبب شد تا شاهد اثرگذاری منفی بر قیمت تمام‌شده و کیفیت محصولات نساجی و پوشاک باشیم.

حائری معتقد است که امروز نساجی به دلیل عدم‌حضور در بازارهای منطقه و جهان، به صنعتی داخلی و محلی تبدیل شده و به همین دلیل، کیفیت مساله اصلی و شماره‌یک این صنعت نیست.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه صنعتگران نساجی فقط با بازار داخلی و تامین آن سر و کار دارند، همچنین به دلیل ممنوعیت‌‌‌های وارداتی به نوعی انحصار وجود دارد، بر این اساس موضوعات اساسی کیفیت و قیمت تمام‌شده جدی گرفته نمی‌‌‌شوند که نتیجه این مساله، افول تدریجی صنعت است.

این عضو هیات‌مدیره خانه صمت استان تهران معتقد است: در صورت رفع تحریم‌‌‌ها، باید فضای صنعت نساجی باز شود و از ممنوعیت، انحصار و محدودیت فاصله بگیرد.

وی تصریح‌‌‌کرد: باید تولید صادرات‌‌‌محور صنایع نساجی تقویت شود و مشخصه‌‌‌های آن ارتقای کیفیت و بهبود قیمت تمام‌شده محصولات است که در این صورت باید تلاش کرد مواد اولیه باکیفیت به این صنعت و فعالان آن برسد و بستر رقابتی شدن را آرام‌‌‌آرام و به‌‌‌تدریج در این صنعت ایجاد کرد.

حائری همچنین با اشاره به عملکرد پنج‌ماهه تجارت خارجی کشور، خاطرنشان ‌‌‌کرد: این آمارها در هر دو بخش صادرات و واردات رشد حدود ۲۰درصدی را نشان می‌دهد، اما بررسی تناژ صادراتی در مقابل تناژ وارداتی (نسبت یک به سه) نشان‌‌‌دهنده صادرات مواد خام، نیمه‌خام یا با ارزش‌افزوده پایین و در مقابل واردات کالاهای نهایی است.

وی در پایان تاکید کرد: این مساله مهم نه‌تنها در صنعت نساجی، بلکه در سایر بخش‌های صنعتی و معدنی هم باید جدی گرفته شود که مورد تاکید وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز هست.

لزوم کاهش تعرفه واردات ماشین‌آلات صنایع نساجی

از سوی دیگر رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که صنعت نساجی ظرفیت بزرگی در اشتغال‌زایی دارد، بر همین اساس کاهش تعرفه واردات ماشین‌آلات صنایع نساجی از پنج‌درصد به یک‌درصد در مجلس پیگیری می‌شود.

مصطفی طاهری در بازدید از واحدهای نساجی استان زنجان با بیان اینکه هشت‌درصد کل صنعت استان در صنعت نساجی قرار گرفته و اشتغال بالایی را نصیب خود کرده است، افزود: این صنعت با ظرفیت بسیار خوبی که دارد می‌تواند با شکوفا شدن، شاخص اشتغال را نیز افزایش دهد.

وی با بیان اینکه در استان زنجان رویکرد جدیدی آغاز شده و آموزش‌ها در حال حرکت به سمت مهارت‌ورزی و آموزش آن است، یادآور شد: بر همین اساس در چند بخش با سازمان‌ها و دستگاه‌هایی مانند آموزش فنی‌وحرفه‌ای، آموزش‌وپرورش و دانشگاه‌‌‌های استان برنامه‌هایی در زمینه ایجاد آموزش‌های مهارت‌محور انجام خواهد شد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در راستای بهبود صنعت نساجی در استان زنجان و در کشور گام برداشته و در راستای تسهیل زمینه فعالیت فعالان در این بخش موارد را در مجلس پیگیری خواهیم کرد، ادامه داد: در چارچوب قانون هر آنچه در توان باشد برای بهبود و توسعه این صنعت و اقتصاد کشور به کار بسته خواهد شد.

طاهری حمایت از تولید را از وظایف نمایندگان مجلس عنوان کرد و افزود: پتانسیل استان زنجان در حوزه صنعت نساجی بسیار بالا بوده و از صنعت‌های بزرگ و بسیار خوب استان زنجان است که می‌‌‌تواند اشتغال و توسعه اقتصادی خوبی را ایجاد کند. هم‌اکنون نیز این استان رتبه دوم کشور را در این صنعت دارد.

وی صنعت نساجی را یکی از صنایع پاک برشمرد و خاطرنشان کرد: این صنعت به‌شدت اشتغال‌زا بوده و ظرفیت‌های بالایی در استان دارد که با همکاری و هماهنگی می‌تواند شکوفاتر شود.

طاهری با بیان اینکه در بخش نیروی کار ماهر در استان با مشکل مواجه هستیم، گفت: صنعت نساجی می‌تواند با همکاری دانشگاه، آموزش و پرورش و آموزش فنی‌و‌حرفه‌‌‌ای نیروی کار ماهر موردنیاز خود را آموزش دهد و به کار گیرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی همچنین از واحدهای تولیدی سرجین بافت، لایی‌ساز، نیک‌ریس، اطلس‌جین بافت و واحدهای زیرمجموعه پرچین و پرریس، پویاریس ابهر، نساجی رازی ابهر و نخ و الیاف آپادانای ابهر بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند کار و تولید این واحدها قرار گرفت.

در این جلسه همچنین فعالان حوزه صنعت نساجی استان زنجان به بیان مشکلات، پیشنهادها و موارد خود پرداختند که از آن جمله می‌‌‌توان به موضوع مواد اولیه وارداتی، تولید باکیفیت و رقابتی، تعرفه واردات، تسهیلات وارداتی، تجارب موفق سایر کشورها در حمایت از صنعت نساجی، واقعی شدن تعرفه‌ها، زنجیره تولید در صنعت نساجی؛ حمایت‌ها در این بخش و برنامه‌های صادراتی قوی برای حضور در بازار کشورهای مختلف؛ نابسامانی‌‌‌های ارزی و مساعدت‌های حوزه بانکی و مشکلات و موارد مربوط به آب اشاره کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا