تولیدات، صادرات و واردات

درخواست برای افزایش قیمت نان متناسب با تورم

بیژن نوروز‌مقدم، رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران درباره تغییر قیمت گندم و نرخ آرد گفت: تعداد محدودی از نانوایی‌های فعال در تهران آرد آزاد تهیه می‌کنند. آمار آنها در تهران از هزار نانوایی تجاوز نمی‌کند. سایر نانوایی‌ها سهمیه آرد دولتی دریافت می‌کنند. ضمن آنکه نرخ آرد ۱۰ تا ۱۵‌درصد نان را تشکیل می‌دهد و ۸۵ تا ۹۰‌درصد هزینه تمام‌شده مربوط به بخش‌های دیگر است. به گفته نوروزمقدم: دولت برنامه‌‌‌‌‌‌ای برای تغییر قیمت آرد ندارد و در حال‌حاضر هر کیلو آرد از نوع اول گندم ۸۱۵‌تومان و نوع دوم ۱,۲۵۰‌تومان است. رئیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با بیان اینکه نرخ تورم در دو سال‌گذشته بیشتر از ۴۰‌درصد بود، گفت: به‌طور قطع این امر روی هزینه‌های تولید تاثیر مستقیم دارد.

او تصریح کرد: طبیعی است با شرایط موجود تغییر قیمت ضروری بوده تا نانوایان بتوانند هزینه‌های خود را تامین کنند. نوروز مقدم اظهار کرد: اتحادیه نانوایان سنتی تهران پیشنهاد داده افزایش قیمت نان سنتی باید متناسب با نرخ تورم انجام شود.

نوروز‌مقدم درباره قیمت فعلی نان‌‌‌‌‌‌های سنتی توضیح داد: نرخ نان از سال‌۹۹ که قیمت جدید تعیین و سال‌۱۴۰۰ ابلاغ و اجرایی شد تا امروز تغییر نکرده‌است. نان‌ها از آرد دو دسته گندم تهیه می‌شود. قیمت نان لواش از آرد نوع اول، هر نان ۵۰۰‌تومان و از آرد نوع دوم ۶۵۰‌تومان است. نان تافتون به دو بخش ماشینی و تنوری تقسیم شده و تافتون ماشینی با آرد نوع اول ۷۰۰‌تومان و از نوع دوم ‌هزار‌تومان به‌فروش می‌رسد. تافتون تنوری از آرد نوع اول ۹۰۰‌تومان و از آرد نوع دوم ۱,۲۰۰‌تومان است. همچنین نان بربری از آرد نوع اول ۱,۸۰۰‌تومان و از آرد نوع دوم ۲,۵۰۰‌تومان در حال پخت و فروش است. او ادامه داد: نرخ نان هر سال‌باید متناسب با تورم تغییر کند، در غیر‌این‌صورت با انباشت قیمتی در سال‌های بعد مواجه خواهیم بود که تغییر قیمت فشار زیادی به خانوارها وارد خواهد کرد.

نوشته های مشابه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا