تولیدات، صادرات و واردات

کاهش تولید نفت اوپک طی ماه می در حالی است که کشورهای غربی فشار زیادی را به اعضای اوپک وارد آورده اند تا با افزایش تولید خود روند صعودی قیمت نفت را متوقف کنند.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد تولید نفت این سازمان در ماه میلادی گذشته 176 هزار بشکه در روز کاهش داشته و به 28 میلیون و 508 هزار بشکه در روز رسیده است.

کاهش تولید نفت اوپک طی ماه می در حالی است که کشورهای غربی فشار زیادی را به اعضای اوپک وارد آورده اند تا با افزایش تولید خود روند صعودی قیمت نفت را متوقف کنند.

بر اساس این گزارش تولید نفت لیبی در ماه می افت شدید 186 هزار بشکه در روز داشته است. تولید نفت نیجریه نیز در این ماه 46 هزار بشکه در روز و تولید نفت عراق 21 هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

نوشته های مشابه

بر اساس گزارش اوپک تولید نفت ایران نیز در ماه می 20 هزار بشکه در روز کاهش داشته و به 2 میلیون و 544 هزار بشکه در روز رسیده است. ایران در ماه آوریل 2 میلیون و 564 هزار بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

متحدان غرب در اوپک تولید نفت خود را در ماه می افزایش داده اند اما نتوانسته اند مانع افت تولید اوپک در این ماه شوند. عربستان در این ماه تولید نفت خود را 60 هزار بشکه در روز، امارات 31 هزار بشکه در روز و کویت نیز 27 هزار بشکه در روز افزایش داده اند.

اوپک در بخش دیگری از گزارش خود از افزایش 8.23 دلاری قیمت سبد نفتی این سازمان در ماه می خبر داده است. قیمت سبد نفتی اوپک در این ماه به 113 دلار و 87 سنت رسیده است.

قیمت نفت سنگین ایران در ماه می 9.2 دلار افزایش داشته و به 115 دلار و 48 سنت در هر بشکه رسیده است. با وجود تحریم های آمریکا علیه ایران،‌ نفت سنگین ایران با قیمتی بالاتر از نفت برنت در بازارهای جهانی به فروش می رسد.

قیمت نفت برنت در ماه می امسال با افزایش 8.76 دلاری بالغ بر 113 دلار و 13 سنت شده است. قیمت نفت سبک آمریکا نیز با 8.09 دلار افزایش به 109 دلار و 86 سنت رسیده است.

متوسط قیمت نفت سنگین ایران در 5 ماهه سال گذشته میلادی 61 دلار و 94 سنت بود که این رقم در مدت مشابه امسال به 102 دلار و 92 سنت رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا