تولیدات، صادرات و واردات

ضربه سخت هوای داغ و خشکسالی به کشاورزی اروپا

به گزارش «ایرنا» فائو در جدیدترین گزارش خود از سلسله گزارش‌های دورنمای محصولات و وضعیت غذایی که هر سه‌ماه یکبار منتشر می‌شود، پیش‌بینی کرد تولید غلات دنیا در سال‌جاری میلادی ۴/ ۱درصد نسبت به سال‌قبل کاهش یابد و به ۲۷۷۴‌میلیون ‌تن برسد. بر این اساس امسال ۹/ ۳۸میلیون‌تن غله کمتری در دنیا نسبت به سال‌۲۰۲۱ تولید می‌شود.  پیش‌بینی این نهاد بین‌‌‌‌‌‌‌‌المللی از تولید غلات دنیا در سال‌۲۰۲۲ نسبت به گزارش سه‌ماه قبل ۲/ ۱۷میلیون‌ تن کاهش داشته است. تداوم خشکسالی‌‌‌‌‌‌‌‌ها در نیمکره‌شمالی باعث کاهش پیش‌بینی فائو از تولید غلات دنیا در سال‌جاری میلادی شده است.  بر اساس این گزارش، کشاورزی اروپا بیشترین ضربه را از خشکسالی در مقایسه با مناطق بزرگ دیگر تولیدکننده غلات در سال‌۲۰۲۲ متحمل شده است؛ به‌طوری‌که انتظار می‌رود تولید غلات این منطقه در سال‌جاری ۷/ ۷‌درصد نسبت به سال‌قبل کاهش یابد و به ۵۰۷‌میلیون ‌تن برسد. هوای داغ و خشک به‌ویژه آسیب زیادی به مزارع ذرت در اروپا زده و باعث کاهش ۱۶‌درصدی برداشت محصول ذرت در این منطقه نسبت به سال‌قبل شده است.  تولید غلات در آفریقا نیز امسال ۴/ ۴‌درصد، در آمریکای‌شمالی ۳/ ۰درصد و در آسیا ۱/ ۰‌درصد کاهش پیدا می‌کند، اما در آمریکای‌جنوبی شاهد افزایش ۷/ ۱۰‌درصدی تولید غلات خواهیم بود. تولید غلات این منطقه از ۲۲۷‌میلیون ‌تن در سال‌۲۰۲۱ به ۲۵۲‌میلیون‌ تن در سال‌۲۰۲۲ خواهد رسید.

کاهش تولید گندم در سال‌۲۰۲۲

گندم به‌عنوان مهم‌ترین غله تولیدی در دنیا با افت تولید چندانی در سال‌جاری مواجه نخواهد شد. فائو انتظار دارد تولید جهانی گندم امسال تنها ۱/ ۰درصد نسبت به سال‌قبل کاهش یابد و به ۷۷۷‌میلیون‌تن برسد. در سال‌۲۰۲۱ بالغ بر ۷۷۸‌میلیون‌تن گندم در دنیا تولید شده بود.  اما تولید برنج با افت ۱/ ۲درصدی در سال‌۲۰۲۲ مواجه می‌شود و به ۵۱۴‌میلیون‌تن می‌رسد. تولید برنج دنیا در سال‌قبل ۵۲۵‌میلیون‌تن گزارش شده بود. تولید سایر غلات نیز امسال ۸/ ۱‌درصد کاهش می‌یابد و بالغ بر ۱۴۸۲‌میلیون‌تن خواهد شد.

این گزارش همچنین انتظار دارد تجارت‌جهانی غلات در سال‌جاری میلادی با افت ۹/ ۱درصدی نسبت به سال‌قبل مواجه شود و به ۴۶۹‌میلیون‌تن برسد. مصرف جهانی غلات نیز ۱/ ۰‌درصد کاهش یافته و به ۲۷۹۲‌میلیون ‌تن خواهد رسید.

بر اساس پیش‌بینی فائو تولید غلات دنیا در سال‌۲۰۲۲ پاسخگوی کل نیاز مردم در این سال ‌نخواهد بود و کشورها مجبورند بخشی از این نیاز را با برداشتن از ذخایر غله خود تامین کنند. بر این اساس انتظار می‌رود ذخایر غلات دنیا در سال‌جاری ۱/ ۲درصد نسبت به سال‌قبل کاهش پیدا کند و به ۸۴۵‌میلیون ‌تن برسد.  هند به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان برنج دنیا با افت بیش از ۴‌درصدی تولید این محصول مواجه می‌شود. تولید برنج هند در سال‌قبل ۱۹۵‌میلیون‌تن اعلام‌شده بود که انتظار می‌رود این رقم در سال‌جاری به ۱۸۷‌میلیون ‌تن کاهش یابد. تولید برنج پاکستانی نیز با کاهش ۶‌درصدی به ۲/ ۱۳میلیون ‌تن می‌رسد.

نوشته های مشابه

بر اساس پیش‌بینی فائو تولید غلات کشور آمریکا در سال‌جاری میلادی نیز با کاهش ۲/ ۴‌درصدی نسبت به سال‌قبل مواجه می‌شود و به ۴۳۳‌میلیون ‌تن می‌رسد.

رشد ۶/ ۱۰‌درصدی تولید غله در روسیه

روسیه با وجود اینکه درگیر جنگ با اوکراین است تولید غلات خود را ۶/ ۱۰درصد افزایش داده و به ۱۳۰‌میلیون‌ تن می‌رساند. در سال‌قبل ۶/ ۱۱۷‌میلیون‌تن غله در این کشور تولید شده بود. تولید گندم این کشور با رشد ۱۴‌درصدی نسبت به سال‌۲۰۲۱ به ۵/ ۸۶‌میلیون ‌تن در سال‌۲۰۲۲ می‌رسد.  اما اوکراین با افت ۳۸‌درصدی تولید غلات خود در سال‌جاری مواجه شده، به‌طوری که بر اساس انتظار فائو، تنها ۱/ ۵۳‌میلیون ‌تن غله در این کشور طی امسال تولید می‌شود که این رقم ۵/ ۳۲‌میلیون‌ تن کمتر از سال‌قبل است. تولید گندم اوکراین از ۲/ ۳۲میلیون‌ تن در سال‌قبل به ۲۰‌میلیون‌تن در سال‌جاری خواهد رسید. تولید برنج در اوکراین همچون سال‌قبل صفر خواهد بود و تولید سایر غلات از ۴/ ۵۳میلیون ‌تن به ۱/ ۳۳‌میلیون ‌تن کاهش خواهد یافت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا