تولیدات، صادرات و واردات

نمای تجارت ایران با شرق قاره آفریقا در ۵‌ماه

وی افزود: در این مدت، برای توسعه‌تجارت با کشورهای اولویت همکاری شماره‌یک تجاری با ایران، اقداماتی درخصوص رفع مشکلات زیرساختی مانند ایجاد یا تقویت خطوط لجستیکی صورت‌گرفته است. به‌طور مثال، در گذشته کانال لجستیک دریایی بین ایران و عمان وجود نداشته که در این مدت ایجاد شده است. مطمئنا در نگاه آماری نتایج این اقدام، نمی‌تواند در یکی،دو‌ ماه خودش را نشان دهد و واقع‌‌‌‌‌‌‌‌بینانه آن است که نیاز به زمان یک‌‌‌‌‌‌‌‌ساله بوده که نتایج آن مشخص شود. معاون ارتقای کسب‌‌‌‌‌‌‌‌وکارهای تجاری سازمان توسعه‌تجارت با بیان اینکه پس از یک‌‌‌‌‌‌‌‌سال، اگر جهت‌‌‌‌‌‌‌‌گیری این اقدامات مثبت باشد و این مثبت ادامه‌‌‌‌‌‌‌‌دار باشد، می‌توان این تاثیر را معنادار تفسیر کرد و اگر نوسانی باشد، یک زمان کم و یک زمان زیاد، ممکن است تحت‌‌‌‌‌‌‌‌تاثیر عوامل دیگر قرار گرفته باشد، تاکید کرد: موضوع عملکرد حوزه تجارت خارجی در یک سال‌گذشته است که می‌توان اعلام کرد در کشورهای هدف، شاهد رشد معنادار به لحاظ آماری بوده‌‌‌‌‌‌‌‌ایم.

وی با بیان اینکه رشد معنادار به لحاظ آماری یعنی رشدی که به دلایل عوامل تصادفی و غیرقابل تفسیر به‌وجود نیامده؛ بلکه رشدی است که می‌توان آن را تفسیر و به عواملی که باعث رشد شده‌‌‌‌‌‌‌‌اند، مرتبط دانست، خاطرنشان کرد: امروز می‌توان مدعی شد که در کشورهای حوزه اولویت یک، در یک‌سال شاهد رشد معنادار بوده‌‌‌‌‌‌‌‌ایم و امیدوارم این رشد در دوره زمانی میان‌مدت یعنی در سال‌آینده و در دوره زمانی بلندمدت یعنی تا پایان دولت سیزدهم و بعد از آن، تداوم داشته باشد.  علایی‌طباطبایی درخصوص رشد تجارت با عراق، تاکید کرد: از نگاه کلان، شاید به‌‌‌‌‌‌‌‌صورت فصلی در تجارت با عراق دچار کاهش شده باشیم؛ اما باید عملکرد را به شکل گسترده‌‌‌‌‌‌‌‌تر و در محدوده وسیع‌‌‌‌‌‌‌‌تر مورد بررسی قرار داد تا مشخص شود در یک سال‌گذشته، این روند و عملکرد افزایشی بوده است یا کاهشی؛ اتفاقی که باید در حوزه همکاری با کشورهای اوراسیا هم مورد‌توجه قرار بگیرد.

معاون ارتقای کسب‌‌‌‌‌‌‌‌وکارهای تجاری سازمان توسعه‌تجارت در مورد تجارت آزاد با پاکستان، تصریح کرد: در ‌ماه‌های آینده و نهایی‌شدن بحث تجارت آزاد با پاکستان، شاهد رشد مثبت و فزاینده‌ای برای تجارت با این کشور خواهیم بود. وی با بیان اینکه موضوع موافقت‌نامه تجارت آزاد یک بعد قضیه عملکردمان است و می‌توان در مورد ظرفیت‌های دیگر هم صحبت کرد، خاطرنشان کرد: از نظر نقل و انتقالات مالی با برخی کشورها، اقداماتی شامل ایجاد کانال مالی، تقویت کانال‌های مالی موجود و بهبود ظرفیت ارسال و حمل‌ونقل کالا در ‌ماه‌های گذشته صورت‌گرفته است. برای نمونه جریان کالا به سمت شرق آفریقا پیشرفت داشته؛ زیرا پیش از این خط لجستیک دریایی به سمت این بخش قاره آفریقا نداشتیم؛ ولی با تلاش دولت، بعد از ۲-۳‌ماه این خط راه‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی شد که تاثیر آن در آمار، هم امروز و هم تا پایان سال‌قابل‌مشاهده است. 

علایی‌طباطبایی درخصوص آمار صادرات ایران به آفریقا در سال‌جاری، این‌گونه اظهار کرد: در ۵‌ماه نخست سال‌جاری، صادرات به آفریقا‌ برابر کل صادرات انجام‌شده در سال‌گذشته بوده است، یعنی سال‌قبل عدد تقریبی یک‌میلیارد دلاری را در تجارت با آفریقا به‌دست آوردیم که امسال در حدود نصف این زمان، به این عدد که چندان هم بالا نیست، دست یافتیم که یکی از دلایل آن ایجاد این خط و حمل دریایی بوده است. در تلاش هستیم همین امکان برای تجارت با غرب آفریقا هم صورت گیرد که موجی را ایجاد خواهد کرد و تاثیر آن در ۶‌ماه آینده مشخص خواهد شد.

نوشته های مشابه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا