تولیدات، صادرات و واردات

تورم خوراکی‌ها در نقطه جوش /لرستان و خوزستان رکورد زدند

به گزارش اقتصادنیوز، تورم نقطه به نقطه در شهریور ماه 49.7 درصد برآورد شده، به بیان دیگر  خانوار ایرانی در شهریور ماه امسال برای تهیه یک سبد مشخص از کالا و خدمات نسبت به شهریور سال گذشته نزدیک به یک و نیم برابر بیشتر هزینه کرده است.

مقایسه تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی و غیرخوراکی

 تورم نقطه به نقطه اقلام خوراکی و آشامیدنی در شهریور ماه 75 درصد به ثبت رسیده، این در حالیست که تورم نقطه ای اقلام غیر خوراکی در همین ماه تنها 35 درصد بوده است.

بر این اساس می توان اظهار داشت که قسمت زیادی از تورم در یکسال گذشته متأثر از افزایش قیمت خوراکی ها بوده است. بررسی ها نشان می دهد علت عمده این رخداد جراحی اقتصادی دولت در ابتدای سال است، چند ماه گذشته دولت با حذف ارز ترجیحی یا اصطلاحا اصلاح یارانه کالاهای اساسی باعث شد تا قیمت کالاها الاخصوص اقلام خوراکی جهش بالایی داشته باشد، به گونه که تنها در یک ماه قیمت خوراکی ها به طور متوسط بالغ بر 25 درصد افزایش پیدا کرد.

بالاترین تورم نقطه ای خوراکی ها در کدام استان بود؟

تورم نقطه به نقطه خوراکی ها در استان لرستان 89.6 درصد به ثبت رسیده، این بالاترین تورم نقطه ای خوراکی شهریور در میان تمامی استان های کشور محسوب می شود. خراسان شمالی نیز با تورم 87 درصدی در جایگاه دوم قرار دارد. حتی کمترین تورم نقطه ای خوراکی ها که در میان استان ها به ثبت رسیده بالای 60 درصد بوده، این جایگاه به استان بوشهر با نرخ 62.5 درصد تعلق دارد.

نوشته های مشابه

به طور کلی می توان گفت که در شهریور ماه تورم نقطه ای خوراکی ها در یازده استان کشور بالاتر از 80 درصد بوده و تعداد استان هایی کمی تورم پایین تر از 70 درصد را تجربه کرده اند.

همچنین تورم سالانه رقم خورده در شهریور ماه امسال برای استان کهگیلویه و بویراحمد 47.9 درصد به ثبت رسیده است، این رقم بالاترین تورم سالانه رقم خورده در ماه پایانی تابستان امسال در میان تمامی استان های کشور محسوب می شود.

استان مازندران نیز با تورم 47.4 درصدی در جایگاه دوم بالاترین تورم سالانه استانی قرار دارد، همچنین تورم دوازده ماهه در استان آذربایجان غربی نیز بسیار بالا بوده است. 

خوزستان رکوددار کمترین تورم سالانه

در میان تمامی استان های کشور، پایین ترین تورم به ثبت رسیده سالانه در استان خوزستان بوده، نرخ تورم دوازده ماهه در این استان در شهریور به 38 درصد هم نمی رسد. همچنین استان های همدان و سیستان‌ و بلوچستان نیز در زمره استانی هایی هستند که تورم پایینی را به نسبت سایر استان ها در پایان تابستان 1401 به ثبت رسانده اند.

photo_2022-10-07_15-04-24

 
 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا