صنعت، معدن و تجارت

واردات چه کالاهایی ممنوع است؟ + سند

واردات چه کالاهایی ممنوع است؟ + سند

 

به گزارش اقتصادآنلاین؛ امید قالیباف ادامه داد،در این راستا و با عنایت به شرایط کشور، از سال ۱۳۹۷ براساس تصمیمات متخذه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور ورود اقلام غیرضرور و لوکس شامل ۱۳۳۹ قلم کد تعرفه ممنوع گردید که متعاقب بررسی‌های بعدی و لزوم بروزرسانی فهرست یاد شده و افزودن اقلام دارای تولید داخل ، تعداد کالاهای مشمول ممنوعیت واردات در پایان سال ۱۳۹۷ به ۱۳۹۲ ردیف تعرفه رسید.

سخنگوی وزارت صمت با اشاره به اینکه فهرست کالاهای مشمول با توجه به داخلی سازی محصول و سایر متغیرها و همچنین شکسته شدن  سرفصل ها به کد تعرفه های دقیقتر ،هر سال بازنگری میشود گفت ؛  در پایان سال ۱۳۹۸ تعداد کالاهای مشمول منع وارادت به  ۱۵۱۹ ردیف تعرفه و در سال ۱۳۹۹ به ۱۵۳۹ ردیف، در سال ۱۴۰۰ به ۱۵۳۷ ردیف و در سال جاری نیز به ۱۵۵۲ ردیف تعرفه رسید. 

وی ادامه داد ؛  از میان اقلام ممنوعه گروه چهارم کالایی می توان به پوشاک، لوازم خانگی، محصولات کشاورزی دارای تولید داخل و لوکس و اقلام مصرفی غیرضرور مانند آلات موسیقی اشاره کرد.

مشاور وزیر صمت افزود ،علاوه بر این ممنوعیت¬های دائم، تعداد ۷۶۶ ردیف تعرفه نیز در حال حاضر مشمول ممنوعیت موقت شده که فهرست این اقلام با توجه به درخواست بازرگانان، نیاز کشور و نظر تخصصی نهادهای مسئول، قابل بسط و یا تحدید است.

قالیباف با اشاره به اینکه ، از سال ۱۳۹۷ تا کنون ممنوعیت واردات برای این تعرفه ها، طبق ضوابط در فرآیندها و  سامانه های تجارت خارجی شامل سامانه جامع تجارت، سامانه‌های بانک مرکزی و سامانه های گمرکی اعمال شده گفت، لیست تعرفه های ممنوعه برای فعالین تجاری کاملا شفاف و مشخص است ولی جهت اطلاع عموم اقدام به انتشار ان نیز کرده ایم.

سخنگوی وزارت صمت گفت ،در کنار این ممنوعیت ها و برای اطمینان از استفاده حداکثری ظرفیت های تولید داخلی، برخی کد تعرفه های دارای اقلام مشترک با اقلام دارای مشابه تولید داخل را نیز مشمول بررسی ثانویه و سختگیرانه در زمان ثبت سفارش کرده ایم.

جدیدترین لیست کالاهای ممنوعه وارداتی در اینجا قابل مشاهده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا