تولیدات، صادرات و واردات

تقویت صادرات محصولات کشاورزی به بازار روسیه و چین

به گزارش «ایلنا» محمد‌مهدی برومندی، با اشاره به تلاش‌های انجام‌شده در راستای تقویت حضور مرکبات و محصولات کشاورزی ایران در روسیه و چین ضمن اشاره به قرار داشتن ۸۵‌درصد بازار کیوی روسیه در اختیار ایران از توافق اولیه برای صادرات ۱۰۰‌هزار‌تن مرکبات به چین سخن گفت.

او میزان تولید انواع مرکبات در کشور را حدود ۵/ ۵‌میلیون‌تن عنوان کرد و افزود: از این عدد ۵/ ۳میلیون‌تن آن پرتقال است؛ حدود ۲‌میلیون‌تن از پرتقال تولید شده در کشور در مازندران و استان‌های شمالی و بقیه آن در استان‌های جنوبی تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه سالانه ۲۵۰‌هزار‌تن مرکبات صادر می‌شود، عنوان کرد: پیش‌بینی افزایش ۳۰۰‌هزار تنی تولید مرکبات در سال‌جاری دور از انتظار نیست و این احتمال وجود دارد که تولید مرکبات به ۵‌میلیون و ۸۰۰‌هزار‌تن برسد، از این‌رو باید به‌دنبال تصاحب بازارهای جدید باشیم.

معاون وزیر کشاورزی با اشاره به بالا بودن مراودات اقتصادی ایران و چین، تصریح کرد: وزارت کشاورزی به‌دنبال این مهم بود که مرکبات را به چین صادر کند، از سوی دیگر چینی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها خواهان لیمو شیرین و پرتقال ایرانی هستند و هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌اکنون نیاز خود را از شیلی تامین می‌کنند.

نوشته های مشابه

برومندی با بیان اینکه چین برای واردات محصولات غذایی پروتکل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بهداشتی زیادی را مدنظر قرار می‌دهد، اذعان کرد: چینی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از مراکز تولید و باغات ایران بازدید و کیفیت تولید را با آزمایشات متعدد سنجیدند و به‌صورت رسمی اعلام کردند که خواستار مرکبات ایران هستند. به گفته او توافق اولیه برای صادرات ۱۰۰‌هزار‌تن مرکبات به چین انجام‌شده است.

معاون امور باغبانی وزارت کشاورزی از شناسنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌دار شدن باغات مرکبات خبر داد و افزود: باغات کیوی و کیوی ایران شناسنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌دار خواهند شد و به این محصول QR کد خواهیم داد؛ در این شرایط امکان رصد کیفیت این محصولات وجود دارد.

برومندی در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل صادرات کیوی به هندوستان حل شد، افزود: هندی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ارزیابی‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دقیقی از باغات ما داشتند و در نهایت منع صادرات کیوی به هندوستان رفع شد.

وی میزان تولید سالانه کیوی را حدود ۴۰۰‌هزارتن دانست و افزود: این عدد از مجموعه ۱۲‌هزار هکتار باغات گیلان و مازندران به‌‌‌‌‌‌‌‌‌دست می‌آید.

این مقام مسوول روسیه را یکی از طرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اصلی تجاری ایران در زمینه صادرات محصولات باغی معرفی کرد و افزود: حجم صادرات محصولات سبزی، صیفی و میوه به روسیه در سال‌های اخیر افزایشی شده است. ۸۵‌درصد بازار کیوی روسیه در دست ایران است و برای حفظ و پایداری این بازار تلاش‌های خوبی در حال انجام است.

معاون وزیر کشاورزی عنوان کرد: ما به سمت برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی قوی رفتیم و بسیاری از واحدهای گلخانه، واحد کنترل کیفی دارند و روس‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اعتراف می‌کنند که کیفیت محصولات ایرانی نسبت به سایر کشورها مرغوب‌تر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا