تولیدات، صادرات و واردات

عامل کاهش صادرات به عراق

کیوان کاشفی با بیان اینکه صادرات ایران به عراق تنزل پیدا کرده است، گفت: یکی از اصلی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین دلایل این روند کاهشی، سیاست‌های سختگیرانه داخل کشور در حوزه قوانین صادرات و بازگشت ارز است.  کاشفی در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان کرمانشاه، افزود: طی دو سه سال گذشته، بازرگانان از چرخه صادرات کنار گذاشته شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و این تصور اشتباه که با حذف بازرگانان و واگذاری صادرات به خود واحد تولیدی، بازگشت ارز مطمئن‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر خواهد بود، صدمه جدی به صادرات کشور وارد شد.  رئیس اتاق کرمانشاه اظهار کرد: برخی از دلایل کاهش صادرات به سمت طرف عراقی نیز برمی‌گردد و نمونه آن را در مرز پرویزخان شاهد هستیم که سختگیری طرف عراقی در این مرز باعث کاهش صادرات به سمت اقلیم شده است.  

کاشفی گفت: در گذشته کالاهای ایرانی از سلیمانیه به تمام بخش‌های کردی عراق گسیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد؛ اما اکنون این مرکزیت دیگر در سلیمانیه عراق از‌دست‌رفته و عمدتا به سمت بخش‌های عرب‌نشین سوق پیدا کرده است.  وی جای خالی مذاکرات دو طرف خصوصا در سطح استانداران کرمانشاه و سلیمانیه را یکی از عواملی دانست که باعث‌شده مشکلات در مرز پرویزخان تشدید شود.

رئیس اتاق کرمانشاه، بر لزوم برپایی نشستی در سطح استانداران کرمانشاه، سلیمانیه و حلبچه برای تسهیل تجارت از این مرز تاکید کرد. موضوع دیگری که کاشفی به آن پرداخت، عدم‌تعادل تراز تجاری بود که خصوصا در استانی مانند کرمانشاه مشهود است و عنوان کرد: متاسفانه کرمانشاه یک استان وارداتی نیست.

وی با اشاره به سهم حدود ۴/ ۰درصدی واردات کرمانشاه از کل واردات کشور، افزود: عمده کالاهای وارداتی نیز شامل مواداولیه و تجهیزات موردنیاز صنایع و خطوط تولید است.  عضو هیات‌رئیسه اتاق ایران اضافه کرد: در حدود ۱۰سال اخیر بیشترین میزان وارداتی که از مرزهای کرمانشاه صورت‌گرفته ۵۸‌میلیون دلار و در سال ۱۳۹۳ بوده است و در این سال‌ها تقریبا روند ثابتی داشته است. کاشفی با تاکید بر اینکه باید در کرمانشاه به سمت واردات کالا خصوصا کالاهای واسطه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای، سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای و کالاهای اساسی موردنیاز مردم برویم، یادآور شد: برای این منظور نیازمند چند راهکار اساسی هستیم. وی عدم‌وجود پرواز مستقیم خارجی در فرودگاه کرمانشاه را یکی از موانع رونق واردات دانست و اظهار کرد: پیشنهاد داریم پروازهای مستقیم به سمت برخی شهرهای تجاری دنیا مانند دبی، استانبول، سلیمانیه و… برقرار شود. رئیس اتاق کرمانشاه جای خالی کارشناسان خبره و متخصص حوزه واردات در گمرک را نیز مانع دیگری برای واردات در کرمانشاه دانست و خواستار برطرف شدن این ضعف شد. کاشفی تاکید کرد: از سوی دیگر کرمانشاه در زمینه واردات برخی کالاها خصوصا کالاهای الکترونیکی، موبایل و تبلت ظرفیت فراوانی دارد که لازم است رویه تخصصی واردات این کالاها را در گمرکات استان راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازی کنیم.

نوشته های مشابه

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا