صنعت، معدن و تجارت

صدور و لغو بخش نامه ها در مدت زمان کوتاه! / چرا مجوز واردات پارچه رومبلی صادر شد؟

صدور و لغو بخش نامه ها در مدت زمان کوتاه! / چرا مجوز واردات پارچه رومبلی صادر شد؟

اقتصادآنلاین – پرهام کریمی؛ حسن همتی، عضو مجمع کارآفرینان و انجمن صنایع نساجی ایران در خصوص مشکلاتی که واحدهای صنعتی به خصوص صنعت نساجی، مدت هاست با آن دست و پنجه نرم می کنند گفت: یکی از بزرگترین مشکلات ما بخش نامه های متعددی است که صادر می شود. صدور و لغو بخش نامه ها در مدت زمان کوتاه موجب می شود واحدهایی که مستمر در حال کار هستند نتوانند به سرعت خود را با این فرآیندها وفق دهند. به عنوان مثال در حالی که سال گذشته از رنگ های وارداتی نمونه استاندارد نمی خواستند امسال علاوه بر استاندارد ملی از برخی آزمایشگاه های همکار هم باید مجوز اخذ کنیم که این باعث تاخیر در رسیدن مواد اولیه و در نتیجه توقف خط تولید می شود.

همتی در خصوص مشکلات و موانع مالیاتی نیز گفت: در سال جاری سازمان امور مالیاتی در تقسیط مالیات ارزش افزوده سختگیرانه عمل کرده است. در سه ماهه فصل بهار به جای در نظر گرفتن ۶ قسط، با دریافت ۲۰ درصد از ارزش مالیات تعداد اقساط را به چهار عدد تقلیل داده اند که در شرایط کاهش فروش نقدی در بازار، روند تامین نقدینگی برای پرداخت مالیات برای واحدهای تولیدی به شدت سخت شده است.

بحث دیگری که در کشور وجود دارد واردات پارچه رومبلی است؛ بخشی که اساسا از واردات بی نیاز است. عضو انجمن صنایع نساجی ایران در این خصوص گفت: ما در کشور حدود ۱۳۸ واحد تولیدی داریم که عمدتا در استان یزد فعالیت می کنند. متاسفانه امسال و سال گذشته وزارت صمت بنا به دلایلی که هرگز عنوان نشد، اجازه ثبت سفارش مقدار قابل توجهی پارچه را صادر کرد که پیگیری های ما هم انجام شد اما جواب منطقی برای اینکه نشان بدهد کشور به واردات پارچه رو مبلی نیاز دارد داده نشد.

به گفته همتی استناد وزارت صمت برای صدور مجوز واردات پارچه رومبلی به صحبت های چند اتحادیه خاص بوده که بدون منطق و پشتوانه آماری برای اعلام میزان تولید مبلمان در کشور و حجم مورد نیاز این صنعت به پارچه، صدور مجوز برای واردات صورت گرفته است. همتی در خصوص ممنوعیت واردات پارچه رومبلی گفت: وزارت صمت در یک بازه حدودا سه ماهه واردات پارچه رومبلی را محدود کرد و پس از آن در زمستان سال ۹۹ حدود ۴۰۰ کانتینر کالای گمرکی وارد کشور شد و در سال ۱۴۰۰ هم سفارشات جدیدی برای واردات پارچه رومبلی به ثبت رسید. همین موضوع سبب شده تا واحدهای تولیدی در استان یزد تنها با ۳۰ درصد از ظرفیت خود به فعالیت ادامه دهند. در حالی که بارها اعلام شده که واردات پارچه رومبلی ممنوع است اما آمارهای منتشر شده از سوی گمرک نشان از ورود پارچه رومبلی به کشور می دهد.

 

تولید در کشور حامی واقعی ندارد

به گفته حسن همتی اعتراض انجمن هایی همچون انجمن صنایع نساجی به واردات پارچه رومبلی راه به جایی نبرده است. عضو انجمن صنایع نساجی در ادامه گفت: شاید این جمله چندان خوشایند نباشد اما در کشور و تیم مدیریتی جدید وزارت صمت ما حامی مناسبی برای تولید در کشور احساس نکرده ایم و به سبب همین کمبود یا نبود حمایت از تولید داخل، از سال گذشته و امسال شرایط سختی را تجربه می کنیم.

به گفته همتی در بعضی مواقع احساس می شود که وزارت صمت عملا مقابل تولید ایستاده و حمایت از تولید عملا تبدیل به شعار شده است.

همتی در خصوص مشکلات زیرساختی صنعت کشور و همچنین صنعت نساجی گفت: ما در تابستان مشکل برق و در زمستان مشکل گاز داریم. حتی قطعی‌های برق گاها خارج از برنامه اعلامی وزارت نیرو بوده که موجب خرابی یا از کار افتادن دستگاه های با ارزشی در کارخانه ها شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا