صنعت، معدن و تجارت

حرکت لاک پشتی برخی صنایع در مقابل شتاب تولید برخی خودروها

حرکت لاک پشتی برخی صنایع در مقابل شتاب تولید برخی خودروها

اقتصاد آنلاین- محبوبه فکوری؛ بعد از هفت ماه، وزارت صنعت، معدن و تجارت بالاخره آمارهای تولید منتخب صنعتی را اعلام کرد؛ آمارهایی که اگرچه هنوز هم به روز نیست و آخرین به روزرسانی آن به تیرماه سال جاری برمی گردد، اما به هر حال همین که این قفل شکسته شده جای خوشحالی دارد؛ چراکه ارایه آمارهای رسمی از سوی متولی تولید، نقشه راه مناسبی برای تحلیلگران و سرمایه گذاران است.

حالا به گواه این آمارها، تولید ۱۵ گروه صنعتی از میان ۲۵ گروه منتخبی که از سوی این وزارتخانه مورد پایش قرار می گیرد، در تیرماه نسبت به خردادماه کاهشی بوده و عقب گرد داشته است؛ به خصوص در گروه صنایع خودرویی این کاهش تولید در تیرماه نسبت به خردادماه ۱۴۰۱ کاملا مشهود است.

بر این اساس تولید انواع سواری در تیرماه سال ۱۴۰۱ نسبت به خردادماه همین سال با ۱۹ درصد افت، وانت با ۱۲ درصد افت، اتوبوس، مینی بوس و ون با ۱۲.۲ درصد افت، لاستیک خودرو با ۰.۷ درصد افت، کارتن با ۱۲.۳ درصد افت، نئوپان با ۲۱.۳ درصد افت، فیبر با ۲۳.۱ درصد افت، سموم دفع نباتات با ۱۶.۲ درصد افت، روغن صنعتی و موتور تصفیه اول با ۲.۳ درصد افت، دوده با ۱.۸ درصد افت، پتروشیمی با ۶.۶ درصد افت، نخ فیلامنت پلی استر با ۵.۶ درصد افت، الیاف پلی استر با ۱۰.۲ درصد افت، انواع تلویزیون با ۱۰.۷ درصد افت و در نهایت الکتروموتور با ۸.۹ درصد افت مواجه است.

در مقابل اما تولید کامیون، کامیونت و کشنده با رشد ۱۲ درصدی، تراکتور با رشد ۶.۵ درصدی، روغن ساخته شده نباتی با ۸.۲ درصد رشد، داروی انسانی با ۰.۸ درصد رشد، پودر شوینده با ۱.۶ درصد رشد، انواع کاغذ با ۰.۸ درصد رشد، الیاف اکریلیک با ۳۱۸ درصد رشد، نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی با ۴.۷ درصد رشد، چرم با ۵.۳ درصد رشد، انواع پاپوش و کفش با ۶۰ درصد رشد در تیرماه سال جاری نسبت به خردادماه ۱۴۰۱ مواجه بوده است.

به موازات، آمار تولید خودرو حکایت از تولید ۲۹۷هزار دستگاه انواع سواری در ۴ ماهه ابتدای سال جاری است که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱.۷ درصد رشد داشته است. همچنین همین رقم تولید برای وانت ۳۳ هزار و ۱۱۲ دستگاه در ۴ ماهه سال جاری بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود ۴۸ درصدی را به ثبت رسانده است.

در عین حال، تولید اتوبوس، مینی بوس و ون نیز در ۴ ماهه نخست سال جاری به ۱۳۳۷ دستگاه رسیده که رشد ۱۲۷ درصدی را به ثبت راسنده و تولید تراکتور نیز در این مدت به ۱۰ هزار و ۶۴۰ دستگاه رسیده که رشد ۵۹ درصدی را رقم زده است.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولید روغن نباتی با ۵۳۵ هزار تن در ۴ ماهه سال نخست سال جاری کاهش ۲۶ درصدی را تجربه کرده است؛ همچنین تولید دارو با رشد ۲.۳ درصدی در این مدت، به ۱۴.۵ میلیارد عدد رسیده است.

در عین حال تولید پودر شوینده با افت ۷.۶ درصدی در ۴ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۱۶۷ هزار تن، لاستیک خودرو با افت ۱.۵ درصدی به ۸۵.۶ هزار تن، کاغذ با رشد ۴.۳ درصدی به ۳۹۰ هزار تن، کارتن با رشد ۰.۱ درصدی به ۲۳۶ هزار تن، نئوپان با افت ۱۲ درصدی به ۲۶۴ هزار مترمکعب، فیبر با افت ۱۲.۶ درصدی به ۵۵۲ هزار تن، روغن صنعتی و موتور تصفیه اول با افت ۸.۵ درصدی به ۲۲۶ هزار تن و سموم دفع آفات نباتی با رشد ۷ درصدی به ۱۰.۶ هزار تن رسیده است.

تولید دوده با رشد ۷.۸ درصدی به ۵۶ هزار تن، پتروشیمی با رشد ۹ درصدی به ۲۳ میلیون تن، الیاف اکریلیک با رشد ۲۶ درصدی به ۱.۷ هزار تن، نخ فیلامنت پلی استر با افت ۰.۵ درصدی به ۹۷.۶ هزار تن، الیاف پلی استر با رشد ۵.۸ درصدی به ۷۰ هزار تن و نخ سیستم پنبه ای و ترکیبی الیاف مصنوعی نیز با رشد ۱۱.۵ درصدی به ۸۹ هزار تن در ۴ ماهه سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال قبل رسیده است.

در عین حال تولید چرم با افت ۶.۳ درصدی به ۳۳.۲ میلیون فوت مربع، انواع پاپوش و کفش با رشد ۳۱.۶ درصدی به ۴۵ میلیون زوج، انواع تلویزیون با رشد ۱۳.۹ درصدی به ۴۴۷ هزار تن و تولید الکتروموتور با افت ۳.۹ درصدی به ۳ میلیون و ۱۵۹ هزار دستگاه رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا