تولیدات، صادرات و واردات

مخازن گازی اروپا پر شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، در چند ماه گذشته مقامات مختلف نسبت به بحران انرژی در اروپا در زمستان هشدار می‌دادند چراکه روسیه –کسی که زمانی بزرگترین تأمین‌کننده گاز طبیعی منطقه بود- در تلافی تحریم‌هایی که اروپا به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین اعمال کرده بود، عرضه انرژی را کاهش داده بود.

مخازن پر می‌شوند

اکنون، آن‌گونه که سی‌ان‌ان نقل می‌کند، تأسیسات ذخیره‌سازی گاز اتحادیه اروپا نزدیک به پر شدن‌ است، تانکرهای حامل گاز طبیعی مایع (LNG) در بنادر صف کشیده‌اند و قادر به تخلیه محموله‌های خود نیستند و قیمت‌ها در حال کاهش است. قیمت پیش‌فروش گاز طبیعی در اروپا در طول یک هفته 20% کاهش داشته و نسبت به قیمتی که در ماه آگوست رکورد زد نیز 70% کم شده است. بر اساس داده‌های بورس بین قاره‌ای قیمت لحظه‌ای گاز با تحویل فوری برای مدتی منفی بود.

به گفته‌ی توماس مارزک مانسر، رئیس بخش تجزیه و تحلیل گاز در ICIS ، قیمت‌ها به این دلیل منفی شد که حجم عرضه گاز در شبکه بیش از نیاز بود. این یک چرخش بسیار غافلگیرکننده از وقایع در اروپا است، جایی که خانوارها و مشاغل با افزایش شدید قیمت یکی از مهم ترین منابع انرژی در سال گذشته فلج شده بودند.

هوای گرم به نجات اروپا می‌آید؟

ماسیمو اودواردو، معاون تحقیقات گاز و LNG در وود مکنزی، می‌گوید آب و هوای معتدل عجیب در این فصل تا حد زیادی دلیل تغییر چشمگیر اقبال است. او در گفتگو با سی‌ان‌ان گفت: «در کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، دما و مصرف گاز نزدیک به سطح اگوست و اوایل سپتامبر (شهریور و مهر) هستیم». او افزود: «حتی در کشورهای شمال اروپا، بریتانیا و آلمان مصرف بسیار کمتر از میانگین آن در این زمان از سال است.»

نوشته های مشابه

12

اروپایی‌ها همچنین با پر کردن مخازن ذخیره‌ی گاز، خود را در برابر کاهش‌های آتی عرضه مقاوم کرده‌اند. با توجه به داده‌های زیرساخت گاز اروپا حالا تقریبا 94% مخازن پر شده‌اند. با توجه به این که حداکثر سطح مخازن در 5 سال گذشته 87% بوده‌است این حجم بسیار بالایی از گاز طبیعی مایع‌ است. این حجم زیاد واردات گاز طبیعی منجر به ترافیک و شلوغی در بنادر اروپا شده است و کمبود جایگاه‌های تخلیه گاز مایع این وضع را بدتر کرده است. بیشتر گاز وارداتی اتحادیه اروپا از آمریکا و قطر وارد می‌شوند.

فلیکس بوث، رئیس بخش LNG در شرکت Vortexa، به سی‌ان‌ان گفت که به دلیل کمبود گزینه‌های ذخیره‌سازی حدود 35 کشتی در نزدیکی بنادر شمال غربی اروپا و شبه جزیره ایبری شناور هستند یا به آرامی در حرکت اند. او گفت شاید تا یک ماه طول بکشد تا این کشتی‌ها بتوانند محموله خود را تخلیه کنند. ارزش حجم LNG موجود در این کشتی‌ها حدود 2 میلیارد دلار است.

سقف قیمتی در تعلیق

در همین شرایط، وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه گزارش داده که مقامات آمریکایی قصد ندارند سقف پیشنهادی برای قیمت نفت روسیه را تا زمان برگزاری انتخابات میاندوره ای این کشور در هشتم نوامبر تعیین کنند. دولت بایدن نگران است که اعلام سقف قیمت نفت منجر به کاهش عرضه از سوی روسیه و نوسانات بازار نفت شود و بر نتایج انتخابات میاندوره‌ای ایالات متحده تاثیر بگذارد. پیش از این، مسکو اعلام کرده به کشورهایی که سیاست‌های تجاری مغایر با شرایط قراردادهای موجود را اتخاذ می کنند، نفت و گاز عرضه نمی کند. 

photo_2022-10-29_16-12-22

در ابتدا، انتظار می ‌رفت که سقف قیمت نفت روسیه تا اواسط اکتبر تعیین شود تا به این صنعت زمان بدهد برای تاریخ 5 دسامبر آماده شود. در این تاریخ، ایالات متحده و متحدانش قصد دارند کسب وکارها در کشورهای خود را از حمل و نقل، تامین مالی و بیمه نفت روسیه منع کنند، مگر اینکه کمتر از حد تعیین شده فروخته شود. تأخیر آمریکا در نهایی ‌سازی جزئیات به این معنی است که عرضه‌ ای که در تاریخ 5 دسامبر درحال ترانزیت است، ممکن است پس از رسیدن به خریدار تحت تأثیر تحریم ‌ها قرار بگیرد.

کوین بوک، مدیر عامل مؤسسه کلیرویو انرژی پارتنرز به وال استریت ژورنال گفت: تقریباً 40 روز تا 5 دسامبر باقی است، یک سفر معمولی از روسیه در مسیرهای طولانی 45 تا 60 روز طول می ‌کشد. بنابراین ما محموله سرگردان داریم و این خطر وجود دارد که قیمت نفت خام افزایش یابد چرا که خریداران برای منابع جایگزین پیشنهاد می‌دهند.

بر اساس این گزارش، ایالات متحده می خواهد درآمد مسکو را محدود کند اما درعین حال جریان نفت روسیه را به بازارهای جهانی حفظ کند. بر اساس برآوردهای مختلف، این سقف قیمت ممکن است حدود 60 دلار در هر بشکه تعیین شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا